Izrael dál bombarduje Gazu, podle Palestinců bílým fosforem

Jerzualém/Gaza - Izraelská armáda navzdory výzvám k zastavení palby pokračovala dnes nad ránem v leteckých a dělostřeleckých útocích na cíle radikálního hnutí Hamas v pásmu Gazy. Podle palestinských zdravotnických zdrojů přitom zahynuli tři Palestinci a desítky dalších byly zraněny. Konflikt trvá už přes tři týdny a Palestinci přišli s obviněním, že Izrael v něm používá kontroverzní zbraně s bílým fosforem. Ty se podle mezinárodních konvencích nesmějí používat proti vojenským silám rozmístěným mezi civilním obyvatelstvem.

Jedna žena byla zabita a nejméně 60 Palestinců bylo zraněno střelbou z tanků nedaleko města Chán Junis na jihu pásma Gazy. Lékař z nemocnice, která ošetřovala zraněné, z popálenin usuzuje, že 55 zraněných bylo zasaženo úlomky bomb s bílým fosforem, což je velmi kontroverzní munice. Šéf pohotovostní služby v Gaze uvedl, že tyto zbraně Izrael při své ofenzivě do Gazy, která začala 27. prosince, již použil.

Izraelská armáda však kategoricky dementovala, že by proti civilistům použila zakázané zbraně. „Dementujeme každou operaci v toto sektoru,“ řekl mluvčí armády Guy Spigelman. „Nepoužíváme bomby s bílým fosforem. Vše, co používáme, odpovídá mezinárodním konvencím,“ dodal.

Bílý fosfor je toxická látka a pro toho, kdo je vystaven jejímu působení, může mít fatální následky. Může vyvolat popálení kůže a poškodit játra, srdce a ledviny. Jeho použití nezakazuje žádná mezinárodní smlouva. Nicméně podle protokolu III. konvence o konvenčních zbraních z roku 1980 nesmí být použit proti civilnímu obyvatelstvu nebo proti vojenským silám rozmístěným mezi civilním obyvatelstvem.

V jedné ze západních čtvrtí města Gaza byli zabiti dva Palestinci, jejichž vozidlo bylo zasaženo střelou vystřelenou z izraelského stroje, uvedly palestinské zdravotnické zdroje. Podle svědků byly při čtyřech náletech mířených na tunely, kterými jsou dopravovány zbraně do hraničního přechodu Rafah na jihu Gazy, zcela zničeny dva domy. Letecký útok se obešel bez obětí na životech.

Od počátku konfliktu 27. prosince bylo podle poslední bilance palestinských lékařských zdrojů v pásmu Gazy zabito přes 820 Palestinců a téměř 3,5 tisíce jich byly zraněny. Na izraelské straně jsou hlášeni tři mrtví civilisté a deset padlých vojáků.

Rakety Hamasu před odpálením na Izrael
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24