Bojovou zónu na Srí Lance opouští tisíce civilistů

Kolombo - Z poslední zóny, kterou na severu Srí Lanky ovládají tamilští separatisté, prchlo jen za dnešek nejméně 35 tisíc civilistů. Oznámila to srílanská armáda, když zbořila opevnění blokující jedinou přístupovou cestu. Když civilisté opouštěli bojovou zónu, zaútočili na ně tři sebevražední atentátníci. Na místě zemřelo nejméně 17 lidí, 200 jich bylo zraněno.

Srílanské armádě se dnes podařilo prorazit hranici, která odřízla od světa oblast, v níž zuří tuhé boje mezi vojáky a separatisty z organizace Tygři pro osvobození Tamilského Ilámu (LTTE). Na asi 20 kilometrů čtverečných velké ploše uvízli kromě separatistů i civilisté. OSN odhaduje, že v oblasti zůstalo asi 150 tisíc lidí. Dnes se asi 35 000 civilistů dostalo konečně z bojové zóny.

„Od rána se na naši stranu dostalo přes 35 tisíc lidí,“ potvrdil srílanský prezident. „Pro Tygry je to definitivní konec. Začala rozhodující porážka LTTE,“ doplnil.

I dnes ale separatisté ukázali svou sílu, když na prchající civilisty zaútočili tři sebevražední atentátníci, při útocích zemřelo nejméně 17 lidí. Mezi oběťmi jsou i ženy a děti.

Armáda dala do zítřka tamilskému vůdci Vélupilláíovi Prabhákaranovi ultimátum. Do zítřka do 19:30 našeho času musí povstalci složit zbraně, jinak bude následovat rozhodující úder ze strany armády. „Pak nastoupí armáda. Je to nejlepší řešení,“ řekl mluvčí ministerstva obrany. Prezident navíc vyzval Prabhákarana, aby se vzdal vojákům.

Boje na Srí Lance
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24