„Pyratin je látka, která omezuje stárnutí pleti a také působí proti onemocnění kůže, jako je akné nebo růže,“ uvedl ředitel firmy Senetek Frank Massino.
Výzkum za miliony i následné patenty platí Američani. Ti také budou na prodeji nových přípravků vydělávat. Ani čeští vědci však nepřijdou zkrátka. „Díky vstupu Pyratinu 6 na trh firma začíná platit licenční poplatky, pravidelně čtvrtletně, takže věříme, že budeme mít i další příjmy,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Miroslav Strnad.

Reportáž Michaly Hergetové a Lucie Müllerové
Celkově Akademie věd pracuje s pětimiliardovou dotací od státu a zhruba dvěma miliardami, které získává díky patentům, licencím a dotacím od soukromých firem. „Firmy, které v tuhle chvíli budou pokračovat ve výzkumu a ve spolupráci s vědci, tak podle mě budou po krizi podstatně silnější,“ míní Massino.
Neplatí to pouze ve zdravotnictví. Kupříkladu společnost Microsoft letos plánuje rekordní útraty za vývoj a podobně se na lepší časy připravují i automobilky, české IT společnosti nebo strojírenské firmy. Pozadu nezůstávají ani vlády. Například ve Finsku se rozhodli, že do vědy budou investovat ještě víc než před krizí, tedy 4 % HDP. Rozpočty zvyšují i Američani nebo Australané. Česká republika zatím zaostává. Letos jdou na vědu necelá 2 % HDP.