USA připravují náhradní plány pro radar, píše New York Times

New York - USA prý připravují alternativy k umístění protiraketového štítu ve střední Evropě. S odvoláním na americké vládní kruhy o tom dnes na svých internetových stránkách píše list The New York Times. Štít by měl podle dosavadních záměrů vzniknout v České republice a Polsku. Administrativa prezidenta Baracka Obamy již několik měsíců plány na výstavbu radarové základny v Brdech a protiraketového sila v Polsku přezkoumává. Vládní činitelé ve Washingtonu doufají, že tato revize bude hotova nejpozději příští měsíc do Obamovy schůzky s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Mezi diskutovanými alternativami je podle deníku opuštění výstavby v Česku nebo Polsku, případně v obou zemích, a umístění základny v Turecku nebo na Balkáně. Počítají prý také s úpravou protiraketového systému Aegis SM-3, používaného americkým námořnictvem, pro pozemní účely. Konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Podobné informace jako NYT získal i polský list Gazeta Wyborcza, který ve čtvrtek napsal, že Obamova vláda se již prakticky vzdala plánů na rozmístění prvků protiraketového štítu v Polsku a v České republice. Podle polského deníku si Bílý dům nyní přeje spíš instalovat protirakety na lodích a na základnách v Izraeli a v Turecku nebo na Balkáně než v Polsku. Americká diplomacie to však popřela.