Na severu Itálie zakázaly úřady nošení burky na veřejnosti

Řím – Radnice města Montegrotto Terme na severu Itálie nedaleko Padovy zakázala ženám na veřejnosti nosit burku. Muslimský závoj zahalující hlavu i tělo totiž podle úřadu znemožňuje takto oblečenou osobu identifikovat. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

„Takové oblékání, které komplikuje, či dokonce znemožňuje identifikaci osoby, nemůže být akceptováno v západní demokracii, kde je první povinností občana být vybaven průkazem totožnosti,“ prohlásil starosta města Luca Claudio.

Starosta je členem extrémní strany Pravice, zdůraznil však, že jeho opatření nemá nic společného s nenávistí vůči cizincům, uvedla ANSA. Zákaz přichází v napjaté době, minulý týden totiž na severu Itálie zavraždil mladou ženu původem z Maroka její otec za milostný poměr s italským katolíkem.

V srpnu zakázal starosta severoitalského města Varallo Sesia v Piemontu ženám nosit k místním bazénům a k řece islámský koupací oblek zvaný burkini. Za porušení zákazu hrozí pokuta 500 eur (13.000 Kč). Burkini (složenina ze slova burka a bikini) jsou plavky pro muslimské ženy, kterým islám nedovoluje odhalovat se na veřejnosti. Skládají se ze šátku, tuniky a širokých kalhot. Starosta zdůvodnil zákaz hygienickými důvody, ale také tím, že by takto zahalená žena mohla děsit malé děti.