Volby v Řecku vyhrála opozice, premiér odchází z čela strany

Atény - Přesvědčivým vítězstvím opozičních socialistů skončily nedělní předčasné volby v Řecku. Pro Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) se po sečtení 90 procent hlasů vyslovilo téměř 44 procent voličů, což pro stranu bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea znamená 160 mandátů a pohodlnou parlamentní většinu. Naopak nejhorší volební výsledek ve svých dějinách zaznamenala vládní Nová demokracie (ND) premiéra Kostase Karamanlise, který už oznámil odchod z čela strany. Prezident Karolos Papulias dnes Papandrea pověřil sestavením vlády a počítá se, že kabinet bude jmenován již ve středu.

Pro konzervativní ND, spojovanou s bující korupcí a ekonomickými problémy Řecka, hlasovalo podle téměř konečných výsledků 34 procent voličů. To jí zajišťuje 93 poslanců v třísetčlenném jednokomorovém zákonodárném sboru. V tom dosavadním jich měla přes 150.

„Neseme obrovskou zodpovědnost za změnu kurzu naší země. Víme, že to dokážeme,“ ujistil v neděli večer několik tisíc příznivců slavících před aténskou centrálou Pasok sedmapadesátiletý Papandreu. Jeho lékem na hospodářské neduhy země, která se tvrdě potýká s dopady hospodářské krize, má být stimulační balíček ve výši tří miliard eur, tedy 76 miliard korun. Chce také zvýšit daně nejbohatším lidem.

Video V Řecku vyhrála opozice
video

V Řecku vyhrála opozice

Socialisty, kteří se k moci vracejí po pěti letech, čeká boj s obrovským zadlužením Řecka a hrozícím více než šestiprocentním schodkem státního rozpočtu. Země také čelí narůstající nezaměstnanosti, problémům ve školství a přílivu imigrantů.

Karamanlis chtěl tyto potíže řešit reformami a škrtáním výdajů. Aby k nim získal mandát, požádal na počátku září o vypsání předčasných voleb. Řekové jej však potrestali za sérii korupčních skandálů a neschopnost zabránit ekonomickému propadu, které poznamenaly poslední dva roky jeho vládnutí a v zemi vyvolaly vlnu stávek a nepokojů.

„Přebírám odpovědnost za porážku“

Třiapadesátiletý dosluhující premiér ještě v neděli večer uznal porážku a pogratuloval Papandreuovi k vítězství. Následně oznámil, že odstupuje z vedení své strany. „Přebírám odpovědnost za porážku. Navrhuji zvolit nového předsedu strany. Já na předsednictví už kandidovat nebudu,“ prohlásil Karamanlis v televizním vystoupení. Za hlavní kandidáty na předsednictví ND jsou považováni dosavadní členové vlády: šéfka diplomacie Dora Bakojannisová a ministr kultury Antonis Samaras.

Do parlamentu se dostali ještě komunisté (KKE) se 7,4 procenta hlasů, které znamenají 20 křesel, ultrapravicová nacionalistická Lidová ortodoxní výzva (LAOS) s 5,5 procenta, to je 15 mandátů, a Koalice radikální levice (SYRIZA) se 4,5 procenta hlasů, tedy 12 mandátů. Žádná další strana nutnou tříprocentní hranici nepřekročila. Konečné výsledky mají být známy během dneška.

K urnám v neděli přišlo přes 70 procent voličů. V Řecku je volební účast pro občany mezi 18 a 70 lety povinná, trestní postih za neúčast se ale neuplatňuje.

Podle analytiků přišla pravice nejméně o pětinu svých voličů, z nichž zhruba polovina hlasovala pro Pasok. Papandreovo vítězství spolu s nedávným triumfem socialistů v Portugalsku je změnou v evropském trendu, kdy se k moci dostávala pravice, naposledy s Angelou Merkelovou v Německu. Očekává se, že nový premiér bude pokračovat v proevropském kurzu své strany.