Bylina z jižní Afriky pomáhá proti depresi

Pretoria - Tisíce let užívají jihoafričtí Křováci bylinu kanna na zahnání únavy, zmírnění stresu nebo proti pocitům strachu a fobiím. Nyní rostlinu objevily farmaceutické firmy, které ji prodávají jako antidepresivum. Obsahuje totiž serotonin, který produkuje lidský mozek, aby potlačil depresi a úzkost. Křováci bylinu často žvýkají a neumí si bez ní život vůbec představit. „Tu rostlinu žvýkají děti i dospělí. Já ji ve sklenici trochu zaliji vodou, pomačkám lžící a pak piji,“ říká Johanna Jassová z městečka Paulshoek. Domorodci se ovšem postavili proti hromadné sklizni. Kosmatec trhají a prodávají sami.

Na konci 20. století začali vědci detailně zkoumat floru na jihu Afriky. Velmi rychle začali sbírat také informace o tom, které místní rostliny původní obyvatelé užívají. Když výzkumníci objevili kosmatec, netrvalo dlouho a farmaceutický průmysl nabídl lék, jehož je bylina hlavní složkou.

„Nevypadá nejlépe, ale má příjemnou vůni a dobrou, sytou chuť. Její pěstování by určitě vyneslo hodně peněz,“ uvažuje Nigel Gericke, farmakolog.

4 minuty
Kosmatec – přírodní antidepresivum
Zdroj: ČT24

Bohaté nadnárodní korporace ale narazily. Původní kmeny na svých územích žádné plantáže nedovolily. Lékařské koncerny mohou pouze vykupovat od Křováků to, co oni v buši posbírají. Žádné umělé pěstování nepřichází v úvahu.

Zpomalíte a uklidníte se

Domorodci totiž celý život kosmatec žvýkají, neznají stres a volání firem po větších dodávkách je nechává klidnými. „Je to dobré na nervy. Když máte pocit, že nic nestíháte a všichni kolem vás jsou zpomalení, tak tohle vás uklidní. Zpomalíte a uklidníte se,“ směje se léčitel Hendrick „Jap Jap“ Claasen.

Brát léky na bázi kosmatce by mohli ale lékárníci. V Jihoafrické republice se z rostliny stal hit a z pultů mizí velikou rychlostí. Prodavači jsou ve stresu z toho, že pořád musí odmítat zákazníky, protože už nemají co prodat. Cena léku je navíc zatím velmi příznivá. Měsíční dávka vyjde na necelých 600 korun. Nesmí se ale kombinovat s některými dalšími druhy antidepresiv.

„Jde o serotonin, který rostlina produkuje. To je látka, kterou si vyrábí lidský mozek. Nejsou známé žádné vedlejší efekty, maximálně slabá euforie,“ popisuje účinky léku lékárnice Felicia Rubenová.

Kosmatce jsou jedno nebo dvouleté kvetoucí keře. Listy se dají žvýkat, vymačkat do vody, šňupat i kouřit. Stimulační účinky znalci srovnávají s opiem nebo kokainem. Farmaceutické korporace po něm prahnou.

Je povinnost dát něco zpět

„Spolupracujeme s několika komunitami. Neplatíme jen za natrhané listí, ale investujeme i do lidí,“ vypráví farmakolog Gericke. Koncerny se musí zavázat, že dokud budou využívat přírodní zdroje z oblastí původních obyvatel, budou se s nimi také dělit o zisky.

„Když má někdo zisky z přírodních zdrojů a navíc za jeho výdělkem stojí i znalosti místních, tak je přece jasné, že část výdělku musí těmto lidem vrátit. Navíc většina míst, kde tyto léčivé byliny rostou, je v rozvojových zemích. Potom je povinnost dát něco zpět,“ zdůrazňuje Kabir Bavikatte, právník původních obyvatel.

… brzy by nezůstala jediná rostlinka

Kmeny dále vydávají povolení, kdo smí rostlinu sbírat. Kdyby to nedělaly, brzy by v buši nezůstala jediná rostlinka. „Je to velmi dobrá rostlina. Když ale nemáte licenci na sbírání, tak se prakticky už nedá sehnat. Naštěstí ale máme několik lidí, kteří se živí jako sběrači, ale listy nosí i nám do vesnice. Je od nich milé, že přestože mají úspěch, tak nezapomínají na ostatní,“ vypráví Marianna Lot, obyvatelka Paulshoeku.

Rostlinu nyní prověří úřad pro kontrolu léků ve Spojených státech. Pokud nenalezne nějaký problém, lék brzy vstoupí na světový trh. Zatím je produkt legálně k dostání jen v JAR.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Konkláve v dopoledním hlasování papeže nezvolilo

Konkláve ve čtvrtečních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.
10:05AktualizovánoPrávě teď

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 23 mminutami

Pákistán hlásí útoky indických dronů

Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Už brzy ráno agentura Reuters psala, že se v pákistánském městě Láhaur ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť.
07:34Aktualizovánopřed 43 mminutami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
před 1 hhodinou

Rusko porušilo jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků.
06:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 4 hhodinami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 16 hhodinami
Načítání...