Manžel postřelené kongresmanky se vrátí k vesmírné misi

Miami (USA) – Zdravotní stav postřelené členky americké sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsové se postupně lepší. Lednový incident v americkém městě Tucson si vyžádal kromě vážného zranění Giffordsové i smrt 6 lidí a dalších 12 postřelených. Manžel Giffordsové, astronaut z NASA Mark Kelly, se po týdnech strávených péčí o svou choť chystá vrátit zpět k profesi.

Šestačtyřicetiletý Kelly má velet dubnové misi raketoplánu Endeavour. Po střelbě, při kterém Giffordsová utrpěla průstřel mozku, nebylo jisté, zda její muž s posádkou odletí. Okamžitě totiž přerušil práci v NASA. Stav kongresmanky se ale zlepšuje nad očekávání rychle, a tak se Mark Kelly vrací do práce.

Mark Kelly:

0„Její den je naplněný od osmi ráno do šesti večer - šest hodin jazykové, pracovní a tělesné terapie. A tak jsem začal uvažovat o misi, na kterou jsem se připravoval přes rok a půl. Začal jsem přemýšlet o tom, co by Gabrielle, její rodina a moji příbuzní chtěli, abych udělal. Rozhodl jsem se vrátit.“

Video Manžel Giffordsové opět poletí do kosmu
video

Manžel Giffordsové opět poletí do kosmu

Raketoplán má vyletět 19. dubna. Mark Kelly věří, že jeho žena bude i přes zranění schopná zúčastnit se startu přímo ve středisku NASA. „Chci, aby tam byla. Mluvil jsem s lékaři a neměl by v tom být žádný problém,“ uvedl Kelly. Dubnová mise je posledním letem raketoplánu Endeavour a předposledním celého programu. Na jaře 2011 NASA po 30 letech ukončí lety raketoplánů. Příštích několik let pak budou Američané při letech k Mezinárodní vesmírné stanici závislí na ruských raketách Sojuz.