Věci s královským leskem jdou na dračku

Londýn - Chystaná svatba prince Williama a Kate Middeltonové spustila v Británii nákupní hysterii. Britové zkoušejí vydělat na pronájmu bytů turistům, obchody zaplavily svatební suvenýry. A budoucí princezna už teď udává tón i v módě. V kurzu je nyní i princ William - jedna londýnská galerie nabízí zájemkyním možnost vyfotit se s jeho voskovou figurínou ve stejné pozici jako při skutečných zásnubách Williama a Kate.

Pár fotografií funguje lépe než jakákoli reklama. Alespoň v případě budoucí princezny Kate. Šaty, které si oblékla při focení zásnubního portrétu, se staly okamžitě hitem. „O ty šaty je neskutečný zájem- ze strany novinářů i zákaznic. Ale situaci nezneužíváme. Nehodláme jich prodat deset tisíc,“ říká marketingový ředitel obchodu Reiss Andy Rogers.

Britská značka Reiss svůj model Nanette vyprodala už třikrát, na internetu se poslední kusy draží za trojnásobek původní ceny. Teď do obchodů v Evropě, Americe a Asii míří posledních tisíc kusů. A málokteré zákaznici vadí, že šaty na věšácích nejsou originál. „Trochu jsme je předělali, jsou z lehčí látky než ty, které vlastní Kate. Ale je to stejný styl,“ vypráví vedoucí obchodu Reiss v londýnském Soho Lyndon Mackenzie.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Originál není ani jeho výsost princ William – newyorská umělkyně Jennifer Rubellová vytvořila voskovou figurínu, aby si každý mohl zkusit, jaké to je v kůži budoucí královny. „I když nás vychovávají k feminismu, hodně žen stále prožívá své fantazie o tom, že jednou potkají svého prince,“ přiznává Jennifer Rubellová.

Stále je ale více těch, které neurozené nevěstě úlovek závidí a musí se spokojit s kopírováním slavného páru. Církev doufá, že královský sňatek tak alespoň přivede více mladých k oltáři. Svateb totiž v Británii stále ubývá – za posledních třicet let klesl počet vdavekchtivých párů o celou třetinu.

Vosková figurína prince Williama
Vosková figurína prince Williama