Gates se omluvil za smrt civilistů

Kábul/ Islámábád – Američtí vojáci by mohli v Afghánistánu zůstat i po roce 2014, kdy mají ukončit bojové operace. Při zahájení nečekané návštěvy země to oznámil ministr obrany Robert Gates. Mezi Kábulem a Washingtonem to přitom silně jiskří kvůli nedávné smrti devíti místních chlapců po leteckém útoku spojeneckých jednotek. Gates se dnes v Afghánistánu za incident omluvil.

Mezi afghánským vedením a spojenci panuje napětí poté, co při operacích zahraničních jednotek umírali civilisté. Afghánský prezident Hamídf Karzáí byl rozhořčen smrtí devíti chlapců, které omylem zasáhla palba z koaličních vrtulníků. V neděli prohlásil, že vzácná a upřímná omluva nestačí. „Civilní oběti jsou hlavním důvodem zhoršování našich vztahů. Lidé jsou unavení a omluvy nebo obviňování nedokážou zahojit žádnou bolest,“ prohlásil Karzáí.

Gates dnes bez předchozího ohlášení médiím zahájil dvoudenní návštěvu Afghánistánu. Zavítal nejprve do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Přítomným americkým vojákům řekl, že měli tvrdou zimu, ale že je čeká ještě tvrdší jaro a léto. Pochválil je za velké pokroky.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Karzáí by ještě tento měsíc měl oznámit harmonogram postupného předávání zodpovědnosti za bezpečnost afghánským silám. Přesto ale bezpečnostní situace ohrožuje i mírové úsilí a snahy o usmíření. Násilnosti se šíří po celé zemi a bezpečnostní situace je nejhorší za deset let trvání bojů.