Úpravu fungování Schengenu chce hlavně Francie kvůli uprchlíkům ze severní Afriky. Dánsko už oznámilo, že obnoví na hranicích s Německem a Švédskem dočasně celní kontroly. Zdůvodňuje to zvýšenou kriminalitou.
„Česká republika zastává názor, že pokud nějaká ze zemí, které jsou odpovědné za kontrolu vnější hranice (schengenského prostoru), neplní základní schengenské acquis (pravidla Schengenu) tak, aby byl použit mechanismus jejího dočasného vyloučení ze schengenského prostoru,“ řekl po jednání s kolegy z ostatních zemí EU náměstek ministra vnitra Viktor Čech, který ČR na bruselském jednání o fungování Schengenu zastupoval. Podle něj takový nástroj zatím k dispozici není.

Telefonát Evy Hrnčířové
Telefonát Evy Hrnčířové
17:00 12.5.
Reportáž Evy Hrnčířové
Jednání o takovém návrhu by ale nebyla snadná. V případě vyloučení některé země by státy, které s ní sousedí a které zatím neměly vnější hranici, nyní musely takovou hranici zavést, což nelze udělat ze dne na den. Navíc by to stálo i dost peněz.
Schengenský prostor funguje tak, že až na výjimečné případy by lidé, kteří do něj vstoupí, neměli procházet klasickými hraničními kontrolami při cestách uvnitř tohoto prostoru. Za určitých podmínek, tedy v případě ohrožení vnitřní bezpečnosti či veřejného pořádku, ale země dočasně mohou kontroly obnovit, a to i pasové. Nyní se v EU jedná i o rozšíření těchto podmínek.
Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Kromě nich jsou zapojeny i Island, Norsko a Švýcarsko. Česko je jeho součástí od prosince 2007.