Maďarsko zahájilo masové veřejnoprávní čistky

Budapešť - Velké vlně propouštění čelí v těchto dnech maďarská veřejnoprávní média. Z televize, rozhlasu i tiskové agentury musí odejít na šest stovek lidí, vyhazov dostaly kompletní štáby nejúspěšnějších publicistických a zpravodajských pořadů, oceňovaní profesionálové a dlouholetí pracovníci veřejnoprávních institucí, stejně jako mladé vycházející hvězdy maďarské žurnalistiky. Dalších 1 000 výpovědí má následovat na podzim a měly by celkem postihnout dvě třetiny zaměstnanců veřejnoprávních médií.

Hromadné propouštění souvisí s tím, že vláda sloučila do jednoho konglomerátu maďarskou tiskovou agenturu, televize MTV a Duna-TV a maďarský rozhlas. Ty nyní patří pod státní holding MTVA, jehož vytvoření prosadil v květnu 2010 premiér Viktor Orbán. Do té doby byla každá stanice samostatnou veřejnoprávní institucí kontrolovanou parlamentem. Vedení MTVA odůvodnilo propouštění finančními problémy a snahou o zvýšení kvality a rentability. Liberální novináři naproti tomu mluví o politicky motivovaných čistkách.

Podle opozice se pravicově-nacionalistický kabinet snaží zbavit především novinářů, kteří dokázali být k vládě kritičtí, a jde tedy o čistky maskované potřebou úspor při současném zachování kvality. Ta ale podle odborníků právě kvůli masovému propouštění značně upadá.

Attila Mong, novinář

"Když se podíváme na seznam propuštěných, je tam hodně lidí, kteří jsou podle mě hodně dobří novináři. Na druhé straně ve výčtu těch, co v médiích zůstali, najdeme hodně takových kolegů, kteří nejsou zrovna nestranní… Stále častěji se z éteru ozývají hlasy, které chápou úlohu novináře poněkud mylně. Nechtějí po politicích zodpovědost, nepokládají jim tvrdé otázky, ale spíš slouží vládní propagandě."

2 minuty
Reportáž Ladislava Kerekeše
Zdroj: ČT24

Západní experti a ochránci lidských práv kritizovali už krajně restriktivní mediální zákon Orbánovy vlády, jehož vstup v platnost překryl počátek maďarského předsednictví v Evropské unii k počátku letošního roku. Není proto zřejmě náhoda, že hromadné výpovědi přicházejí po skončení maďarského předsednictví EU.

Mediální zákon musela Budapešť na nátlak Evropské komise upravit. Komise kritizovala zejména tři jeho problematické části - registraci všech médií včetně webových služeb, otázky takzvaného vyváženého zpravodajství a účinnost pro média se sídlem v jiných členských zemích EU. Po sérii národní i mezinárodní kritiky byl zákon pozměněn tak, aby více odpovídal evropským zvyklostem. Dosavadní změny však jeho odpůrci stále považují za nedostatečné, neboť některé nekonkrétní formulace paragrafů mohou sloužit k cenzuře protivládních hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 8 mminutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc mrtvých s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 2 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 3 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 4 hhodinami

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 4 hhodinami

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...