Výbuch chemičky v Oppau zůstává nejtragičtější podobnou událostí

Ludwigshafen – Nejtragičtější nehoda v chemickém průmyslu. I tak znalci nazývají výbuch továrny na umělá hnojiva v Oppau, na dnešním předměstí Ludwigshafenu, kde exploze 21. září 1921 připravila o život více než pět set lidí. I po devadesáti letech tak zůstává tragédie v chemičce společnosti BASF jednou z nejhorších průmyslových havárií v evropském i světovém měřítku.

Závod na umělá hnojiva Badische Anilin- & Soda-Fabrik (BASF) byl vystavěn na předměstí města Ludwigshafen v roce 1913. Původně plánovanou produkci hnojiv však záhy nahradila během první světové války výroba výbušnin. V kritický den kolem osmé hodiny ranní zatřásl chemičkou ohromující výbuch, který rozbíjel skleněné tabulky i v třicet kilometrů vzdáleném Heidelbergu. Detonace byly zaznamenány dokonce v 300 kilometrů vzdáleném Mnichově. Na místě továrny vznikl hluboký kráter a bez střechy nad hlavou zůstalo 7 500 lidí bydlících v bezprostředním okolí.

Proč k výbuchu vlastně došlo?

Pro vyšetřovatele nebylo snadné zjistit příčinu výbuchu, protože veškeré důkazy byly zničeny a případní svědci přišli o život. Přesto se při vyšetřování podařilo odborníkům sestavit nejvíce pravděpodobný scénář tragédie.

K výbuchu došlo v zásobníku chemikálií, kde bylo uskladněno asi 4 500 tun síranu amonného a dusičnanu amonného. Protože směs těchto látek nebyla sypká, ale tvořila pevnou kompaktní hmotu, používali dělníci k jejímu uvolnění ze zásobníku malé nálože. Metoda byla posvěcena odborníky, kteří ji při dodržení předepsaného postupu považovali za bezpečnou, protože v té době se nevdědělo, že směs je ve skutečnosti vysoce výbušná. V průběhu pěti let bylo tímto způsobem provedeno 20 tisíc odstřelů, aniž by byl zaznamenán větší problém. V osudný den však měla směs zřejmě odlišný poměr složek a odpálení rozbušky spustilo řetězovou reakci, která vyvrcholila mohutným výbuchem.

Do dnešního dne zůstává neštěstí v Ludwigshafenu nejhorší tragédií chemického průmyslu. Co do počtu obětí s ní může soupeřit snad exploze lodi převážející dusičnan amonný poblíž města Texas City. Tlaková vlna smetla vše, co jí stálo v cestě. Záchranáři podobně jako při německém neštěstí odhadli ztráty na životech na pět set lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 2 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 5 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 13 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 15 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...