Na Venuši je ozonová vrstva, podmínka pro život

Paříž – Také Venuše má podobně jako Země ozonovou vrstvu. Dnes to oznámila Evropská vesmírná agentura (ESA). Srovnání ozonové vrstvy na Venuši, Marsu a Zemi by mělo vědcům pomoci v pátrání po životě na jiných planetách. Ozonovou vrstvu na druhé planetě sluneční soustavy zjistila sonda Venus Express. S její pomocí odborníci analyzovali světlo z hvězd, které přes atmosféru Venuše proniklo. Ukázalo se, že část ultrafialového záření se odrazila, což je důkaz přítomnosti ozonu.

Ozonovou vrstvu považují astronomové za klíčovou podmínku pro život, neboť působí jako ochrana před škodlivými účinky ultrafialového záření. Doposud byla zjištěna kromě Země také na Marsu. Někteří astrobiologové prohlašují, že pokud jsou v atmosféře nalezeny oxid uhličitý, kyslík a ozon, mohlo by to znamenat, že zde existoval život.

Množství ozonu nicméně zůstává pro životní podmínky klíčové. Na Marsu je ho málo a nevzniká následkem života, ale rozpadem molekul oxidu uhličitého vlivem slunečních paprsků. Ke stejnému procesu zřejmě dochází i na Venuši. Ozonová vrstva se zde nachází ve svrchních částech atmosféry ve výšce asi 100 kilometrů nad povrchem Venuše a je poměrně řídce koncentrovaná.