Na Haiti prudce roste počet případů cholery

Port-au-Prince - Počet nových případů nákazy cholerou v haitském hlavním městě Port-au-Prince stoupl v uplynulých týdnech více než trojnásobně. Nové případy se objevily také na jihu země, odkud zdravotníci ohlásili dvě desítky mrtvých.

Pascale Zintzenová z mise humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že ve čtyřech zdravotních střediscích bylo za jediný týden přijato celkem 850 nových nemocných s cholerou, zatímco před měsícem to bylo jen 250 nakažených týdně.

Nárůst počtu případů cholery souvisí s obdobím dešťů, kdy voda roznáší nákazu v přelidněném hlavním městě, jemuž chybí odpovídající sanitární infrastruktura, dodala Zintzenová. Jedno ze středisek v hustě zalidněné oblasti Port-au-Prince Martissaint má 90 lůžek pro pacienty, ale už je skoro plné. Jsme znepokojeni tím, co tu teď zažíváme," řekla.

Navzdory nárůstu počtu případů se ale zatím epidemie ani zdaleka neblíží tomu, co humanitární skupiny zažívaly v listopadu loňského roku, kdy na Haiti epidemie cholery propukla. Tehdy lékaři přijímali až 4 500 pacientů týdně.

Na Haiti přitom do loňského roku nebyl žádný zdokumentovaný případ cholery; nákazu nemoci do země patrně zavlekli nepálští příslušníci mírových sil OSN. Při epidemii, která byla pro Haiti další metlou po ničivém zemětřesení v lednu 2010, zemřelo podle oficiálních údajů více než 6 200 lidí a nakaženo bylo téměř 440 000 obyvatel.