Další královská svatba, tentokráte po bhútánsku

Thimphu – Svatbu jako z pohádky dnes zažilo království Bhútán, které patří k nejodlehlejším a nejuzavřenějším zemím světa. Jednatřicetiletý král Džigme Khesar Namgjel Vangčuk se v barvité tradiční ceremonii oženil s jednadvacetiletou studentkou Džetsun Pema, kterou korunoval na královnu.

Svatební ceremonie provázená vůní kadidla a hlasy buddhistických mnichů začala krátkým očistným rituálem, po němž pár ruku v ruce vešel do vnitřní svatyně opevněného kláštera ze 17. století. Tady po zhruba hodině požehnání, meditace a modliteb obřad vyvrcholil uvedením královny na trůn.

Bhútánský „dračí král“, který vystudoval Oxfordskou univerzitu, byl korunován králem v roce 2008, kdy se Bhútán rovněž změnil z absolutní monarchie na konstituční. Jeho manželka, dcera pilota, je všeobecně obdivovaná pro svou krásu i vliv, který na monarchu má. Místní obyvatelé svatbu vítají také jako zajištění pokračování pro královskou rodinu.

Bhutánský král a královna
Bhutánský král a královna
Více fotek
  • Bhutánský král a královna zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2947/294669.jpg
  • Bhutánský král a královna zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2947/294665.jpg
  • Bhutánský král a královna zdraví lid autor: Kevin Frayer, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2947/294664.jpg
  • Bhutánský král a královna autor: Kevin Frayer, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2947/294663.jpg

Bhútán měří národní štěstí

Svatbu vysílala živě místní televize po celé zemi, která má 700 000 obyvatel. Následovat budou třídenní oslavy plné tance, zpěvu a pití ve všech městech a vesnicích. Bhútán až do roku 1999 zakazoval zahraniční televizní vysílání a je jedinou zemí na světě, jejíž vláda u obyvatel sleduje místo růstu hrubého domácího produktu (HDP) úroveň „hrubého národního štěstí“. „Tohle je velký den pro všechny Bhútánce,“ řekla dvaatřicetiletá žena v domácnosti. „Všichni milujeme krále a moje generace ještě nikdy nezažila královskou svatbu.“

Král, o němž je známo, že své poddané rád zve na šálek čaje, si přál prostou a tradiční svatbu. Proto také nebyly pozvány žádné zahraniční vysoce postavené osobnosti ani příslušníci královských kruhů.

Bhútánský král Džigme Khesar Namgjel Vangčuk se oženil se studentkou Džetsun Pema
Bhútánský král Džigme Khesar Namgjel Vangčuk se oženil se studentkou Džetsun Pema

Krásný princ z Himaláje byl snem mnoha dívek

Květnové oznámení, že se bude „krásný princ z Himálaje“ ženit, zlomilo srdce mnoha králových obdivovatelek. Jaká je jejich síla, zažil bhútánský monarcha například při jedné z ojedinělých zahraničních cest, když ho v Thajsku uvěznil dav kvílejících, vzlykajících a šílejících dospívajících dívek.

Bhútánské královské rodině je připisována zásluha za to, že přinesla stabilitu do druhdy válkou rozvrácené země a udržela nezávislost navzdory sousedství velmocí, Číny a Indie, na severu a jihu.