Texaští lékaři likvidují obezitu, umí rozpustit tukové buňky

Houston – Výzkumný tým z Texasu možná přišel s převratným lékem. Rozhodl se totiž poprat s novodobou metlou lidstva – obezitou. Nový lék, na rozdíl od dosavadních preparátů, neomezuje chuť k jídlu, ani neurychluje spalování. Tukové buňky jednoduše ničí. Přípravek Adipotide v cévách najde proteiny, které tukové buňky vyživují. Jakmile se na ně přilepí, dojde k uvolnění syntetické molekuly. Tak nastartuje proces, na jehož konci tuková buňka odumírá. Lék zabrání dalšímu vyživování buňky a vyhladoví ji.

Tým doktorky Kristin Barnhartové se zaměřil na takzvané bílé tukové buňky. Jde o běžný typ u většiny savců. Výzkumnice si pro pokusy vybrala opice. Ty totiž snědí skoro všechno, na co dosáhnou, celé hodiny vydrží sedět na místě. Neláká je ani jakékoli protažení. „Opicím jsme dávali pravidelné dávky a ony hubly přesně podle plánu. Každá opice, které jsme podali Adipotide, shodila v průměru jedenáct procent toho, kolik vážila na začátku.“

Obezita přináší veké riziko pro vznik rakoviny

Experiment na obézních opicích trval čtyři týdny. Pravidelně jednou denně dostaly injekci s účinnou látkou, podmínky se za celou dobu nezměnily. Opice dostávaly stejně velké příděly jídla, neměly téměř žádný pohyb. Přesto výrazně zhubly. Člověk a opice mají shodných třiadevadesát procent genů. Výzkumníci z amerického Texasu proto věří, že lék bude účinný i na lidech. Rádi by ho vyzkoušeli na obézních pacientech s rakovinou prostaty. „Obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik rakoviny. Dalo by se říct, že je podobně nebezpečná jako kouření tabáku. A mimochodem, obojí je, alespoň teoreticky, vratné,“ vysvětlil výzkumník Wadih Arap.

Video Lék proti obezitě
video

Lék proti obezitě

Obezita v kombinaci s rakovinou přináší podle doktora Arapa při léčbě větší komplikace, než když se lékaři musejí potýkat jen s druhou z těchto nemocí. Operace, ozařování i chemoterapie jsou u lidí s nadváhou obvykle méně účinné. Nadváha samotná se navíc pomalu stává postrachem lidstva. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že do roku 2015 bude obézních 700 milionů lidí. Dramaticky to zvýší riziko srdečních chorob, cukrovky a rakoviny. Adipotide by se mohl stát účinným nástrojem v boji s touto epidemií.

Během čtyřtýdenního experimentu opice vylučovaly moč o něco víc než obvykle a byly lehce dehydrované. To by ukazovalo na mírné problémy s funkcí ledvin. Přípravek ale nezpůsobil žádné trvalé poškození. Potrvá ještě několik let, než bude definitivně jasné, jak je při léčbě obezity úspěšný.