V Alpách hrozí laviny, v Afghánistánu zabíjely

Grenoble/Kábul – Ve francouzských Alpách hrozí velké nebezpečí lavin, varování platí především pro departmenty Savojsko a Horní Savojsko. S přívaly sněhu a rizikem lavin se potýkají i rakouské Alpy. Z důvodu lavinového nebezpečí byl dnes dopoledne krátce uzavřen silniční tunel pod Mont Blancem spojující Francii a Itálii.

V důsledku silného sněžení v minulých dnech byl v Savojsku již v pátek vyhlášen čtvrtý z pěti stupňů lavinové pohotovosti. Úřady vyzvaly lyžaře a ostatní návštěvníky oblasti k maximální opatrnosti o víkendu, kdy může napadnout dalších až 60 centimetrů sněhu.

Mimořádná sněhová nadílka zablokovala silnice a prý zcela odřízla od zbytku země rakouská lyžařská střediska Lech, Zürs a Stuben ve Vorarlbersku na západě země a středisko Ischgl v Tyrolsku. Na 7 000 tyrolských domácností strávilo noc bez elektřiny. Dále sněží a bylo vyhlášeno vysoké riziko lavin. Rakouské dráhy odpoledne zrušily vlakové spoje na trati mezi městy Bludenz a Landeck na západě země.

Sněžení v nejbližších hodinách čeká většinu území Slovenska, spadnout může deset až 30 centimetrů sněhu. Na západě země hrozí ledovka. 

V Afghánistánu je nejméně 29 obětí lavin

Nejméně 29 obětí už si od pondělí vyžádaly laviny v horských oblastech provincie Badachšán na severovýchodě Afghánistánu. Záchranáři se stále snaží dostat do nejhůře postižených oblastí, které od světa odřízlo silné sněžení. Silnice mimo provinční hlavní město Fajzábád blokují nejméně dva metry sněhu.

V uplynulých několika dnech na severu Afghánistánu i v metropoli Kábulu hustě sněžilo. Laviny, které se přitom vytvořily, zavalily v odlehlých badachšánských okresech desítky domů. Před dvěma roky si sesuvy sněhu v průsmyku Salang, který se nachází na spojnici Kábulu se severem země, vyžádaly nejméně 171 mrtvých.