Rusko: KLDR pohrdá rezolucemi RB OSN

Pchjongjang - Asijské aerolinky mění trasy svých letů, aby se vyhnuly případným střetům s úlomky severokorejské rakety. Opatření má platit v době plánovaného startu od 12. do 16. dubna. Dotkne se hlavně letů v oblasti Filipín. Filipínské, japonské a jihokorejské námořní úřady rovněž vyzvaly lodě a rybářské čluny, aby nevplouvaly do vod, kam by mohly dopadnout části rakety. Severní Korea oznámila, že veškeré přípravy ke startu byly dokončeny. Rusko mezitím označilo plánovaný start rakety KLDR s družicí za porušení rezolucí RB OSN.

„Považujeme rozhodnutí Pchjongjangu vypustit družici za příklad ignorace rezolucí RB OSN,“ citovala agentura RIA Novosti mluvčího ruského ministerstva zahraničí Alexandra Lukaševiče. „Je nutné hledat politicko-diplomatické řešení této krize,“ dodal.
   
Rezoluce 1874 RB OSN stanovuje, že Pchjongjang „se vzdá všech startů s využitím technologie balistických raket, ať už se jedná o rakety s vojenskými, či mírovými účely“. 

KLDR
Zdroj: ČT24

Nejmenovaný zdroj z generálního štábu ruské armády podle agentury AFP prohlásil, že ruská armáda bude start severokorejské rakety monitorovat. „Výstražný systém chránící před raketovými útoky, jakož i systémy kontroly vesmíru budou sledovat vypuštění severokorejské rakety a všechny etapy letu až do oddělení satelitu,“ sdělil zmíněný zdroj.

Čína, která je hlavním spojencem KLDR, znovu vyzvala všechny zúčastněné strany ke „zdrženlivosti, aby se zabránilo stupňování napětí na Korejském poloostrově“. Čínské ministerstvo zahraničí se tak vyjádřilo poté, co USA Peking vyzvaly, aby na Pchjongjang vyvinul větší tlak.

Aerolinky mění raději trasy letů

Troje aerolinky – Philippine Airlines, Japan Airlines (JAL) a All Nippon Airways (ANA) – oznámily změny v trasách svých letů. Nechtějí totiž ohrozit životy pasažérů, pilotů a posádky v době, kdy Severní Korea hodlá vypouštět „mírový satelit“. 

Komunistický režim KLDR tvrdí, že chce do vesmíru vyslat pouze výzkumný satelit. Západ to ale považuje za zástěrku pro test rakety dlouhého doletu schopné nést jadernou nálož. Podle Spojených států jde o provokaci a porušení rezolucí OSN.

Rozoluce narušují naši suverenitu, hřmí z KLDR

„Předpokládáme, že montáž bude dokončena ještě dnes,“ řekl na tiskové konferenci představitel severokorejského výboru vesmírných technologií Rju Kum-čol. Pchjongjang
zároveň popřel, že by vypuštění rakety mělo být zástěrkou pro zkoušku rakety dlouhého doletu, a zdůraznil právo KLDR na vývoj vlastního vesmírného programu. „Neuznáváme žádné rezoluce RB OSN, které omezují naši suverenitu. Věřím, že každý národ na této planetě má právo mít satelit,“ prohlásil Rju.

Příprava rakety v KLDR
Zdroj: David Guttenfelder/ČTK/AP

První stupeň rakety by měl podle předpokladů spadnout do Žlutého moře jihozápadně od břehů Jižní Koreje, druhý stupeň rakety by po přeletu nad japonským souostrovím Okinawa měl skončit v oceánu asi 140 kilometrů východně od hlavního filipínského ostrova Luzon. Panují ale také obavy z případných trosek rakety, pokud by se start nezdařil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po opakovaném útoku jemenských hútíů zůstává nezvěstných jedenáct námořníků

Útoky hútíů na obchodní lodě v Rudém moři od neděle nabraly tragický spád. Jemenští džihádisté potopili za týden druhou loď. Opakovaný útok na řecko-liberijské plavidlo Eternity C si vyžádal nejméně čtyři mrtvé. Šest námořníků se podařilo ve středu po 24 hodinách ve vodě zachránit. Další čtyři pak ve čtvrtek po 48 hodinách. Osud jedenácti filipínských námořníků však dál zůstává neznámý. Podle zdroje agentury Reuters jich hútíové drží šest v zajetí.
před 6 hhodinami

Evropská komise ustála hlasování o nedůvěře

Evropská komise ve čtvrtek podle očekávání ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a osmnáct se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné Komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelský úder dle civilní obrany zabil nejméně 52 Palestinců včetně osmi dětí

Civilní obrana v Pásmu Gazy napojená na teroristické hnutí Hamás podle AFP informovala, že čtvrteční izraelské údery v Gaze zabily nejméně dvaapadesát Palestinců včetně osmi dětí. Izrael se k tomu zatím nevyjádřil. Mezitím pokračující nepřímé rozhovory v katarském Dauhá, jejichž cílem je uzavření dohody o šedesátidenním příměří mezi Jeruzalémem a Hamásem, podle agentury AP komplikuje izraelský požadavek na udržení jednotek v jižní části Pásma.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Vůdci Arménie a Ázerbájdžánu jednali v Emirátech o odstranění rozporů

Arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech jednali o existujících rozporech mezi oběma státy, uvedl ve čtvrtek server BBC News s odvoláním na ázerbájdžánskou agenturu APA. Sporné body sahají od překážek bránících podpisu mírové dohody mezi oběma státy až po otevření pozemního spojení mezi ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan a Ázerbájdžánem přes arménské území.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA obnovily dodávky některých zbraní Ukrajině. Rusko udeřilo na Kyjev

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa obnovila dodávky některých zbraní na Ukrajinu, napsala agentura AP s odvoláním na dva nejmenované zdroje. Americký resort obrany minulý týden dodávky přerušil s odůvodněním, že musí vyhodnotit americké zásoby. Kyjev mezitím v noci na čtvrtek čelil další vlně ruských útoků, podle ukrajinských úřadů si vyžádaly nejméně dva lidské životy a několik zraněných.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Zelenskyj i Pavel volají po vytvoření koalice pro obnovu Ukrajiny

Putinovou strategií je stupňovat utrpení, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konferenci o obnově Ukrajiny v Římě. S českým prezidentem Petrem Pavlem se shodují na nutnosti vytvoření politické koalice pro obnovu napadené země. Proběhlo také jednání „koalice ochotných“, která vznikla mimo jiné z důvodu nejasné podpory Ukrajiny ze strany Donalda Trumpa. Zúčastnil se ho poprvé i zástupce USA.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...