Strauss-Kahn podle Guardianu: Skandál s pokojskou vyvolali moji nepřátelé

Londýn - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn je přesvědčen, že se před rokem při svém skandálu v newyorském hotelu stal obětí hry svých politických nepřátel. Vyplývá to z rozhovoru s třiašedesátiletým francouzským politikem, který v sobotu zveřejnil britský list The Guardian. Strauss-Kahn však popřel, že by Guardianu poskytl rozhovor. Jde prý o výběr z knihy amerického novináře Edwarda Epsteina, jehož kniha o DSK, jak se ve Francii Strauss-Kahnovi přezdívá, vyjde příští týden. Epstein je také uveden v The Guardian jako autor rozhovoru.

Údajné obvinění se stalo v sobotu tématem předvolební kampaně. Dosavadní prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že by Strauss-Kahn měl mít „aspoň tolik slušnosti, aby mlčel“. Socialistický kandidát François Hollande má podle průzkumů na Sarkozyho značný náskok.

Skandál kolem sexu s pokojskou, která ho posléze obvinila ze znásilnění, ukončil Strauss-Kahnovu politickou kariéru. Byl přitom považován za favorita francouzských prezidentských voleb, jejichž druhé kolo bude 6. května.

Dominique Strauss-Kahn údajně obvinil „politické nepřátele“ napojené na nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, že zničili jeho kandidaturu, napsal The Guardian. V textu nicméně neuvádí Strauss-Kahnův žádný přímý citát o Sarkozym.

Podle listu si DSK nemyslí, že by jeho protivníci přímo zosnovali jeho setkání s pokojskou hotelu Sofitel loni 14. května, ale je přesvědčen, že stojí za eskalací celé záležitosti. „Domnívá se, že hráli svou úlohu prostřednictvím telefonních odposlechů a že zajistili, aby pokojská šla na policii a ze soukromého dostaveníčka tak udělala veřejný skandál,“ píše The Guardian. Advokát pokojské Nafissatou Diallové označil tato tvrzení za „zcela absurdní“.

Nevěřil jsem, že zajdou tak daleko…

Strauss-Kahn prý tvrdí, že ho v týdnech před skandálem sledovala francouzská zpravodajská služba. „Možná jsem byl politicky naivní, ale prostě jsem nevěřil, že zajdou tak daleko… Nemyslel jsem si, že najdou něco, co by mě mohlo zastavit,“ řekl podle Guardianu. Chtěl prý oznámit svou prezidentskou kandidaturu 15. června. „Neměl jsem pochyb o tom, že se stanu kandidátem Socialistické strany,“ řekl prý DSK, který si najal detektivní službu, aby mu pomohla objasnit okolnosti skandálu.

Úřadující prezident, který přitom hrál klíčovou úlohu při jmenování Strausse-Kahna šéfem MMF, používá skandálu v předvolební kampani. Při veřejných mítincích tvrdil, že si nenechá dávat lekce z morálky „od té části levice, která chtěla poslat Strausse-Kahna do (prezidentského) Elysejského paláce“.

Než skandál propukl, byl DSK podle průzkumů favoritem v socialistických primárkách i ve vlastních volbách. Po newyorském skandálu byla jeho politická kariéra v troskách i kvůli dalším sexuálním aférám, které vyšly najevo. Obvinění ze znásilnění newyorská prokuratura stáhla, ale newyorský soud se nadále zabývá občanskoprávní žalobou, kterou pokojská podala. Stejně tak je Strauss-Kahn ve Francii obžalován kvůli večírkům s prostitutkami. O tomto případu odmítl s The Guardian mluvit. Rozhovor vedl investigativní americký novinář Edward Epstein, který příští týden vydá knihu o celé aféře.