V Bosně odsoudili za válečné zločiny první ženu

Sarajevo – Pět a půl roku vězení dostala dnes v Bosně Rasema Handanovičová, která se přiznala k vraždění chorvatských civilistů a zajatců v roce 1993. Je to vůbec první příslušnice bosňácké armády odsouzená v Bosně za válečné zločiny. Handanovičová se k činu přiznala, výměnou za mírnější trest vypovídala proti ostatním členům jednotky.

Handanovičová byla členkou jednotky zvané Zulfikar pod velením bosňácké armády. Podle soudu se společně s dalšími členy své jednotky podílela na popravách třech chorvatských civilistů a třech válečných zajatců. K vraždám došlo v dubnu 1993 na jihu Bosny v obci Trusina. Zemřelo tady celkem 18 chorvatských civilistů a čtyři váleční zajatci. 

Kvůli vraždění v Trusině je v současnosti souzeno dalších šest členů této jednotky. 

Po skončení války v Bosně Handanovičová emigrovala do Spojených států, má americké i bosenské občanství. Loni v prosinci ji ale úřady vydaly bosenské justici. Není přitom první ženou odsouzenou za zločiny během bosenské války. Už před devíti lety dostala jedenáctiletý trest Biljana Plavšičová, ovšem tu potrestal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii. 

Bosňáci a bosenští Chorvaté vstoupili do války proti bosenským Srbům z let 19921995 společně. V letech 19931994 proti sobě ale navzájem bojovaly všechny tři strany. Občanská válka v Bosně a Hercegovině si podle posledních odhadů vyžádala na 100 tisíc obětí.