Doktor psychologie Lubanga dostal za verbování dětí 14 let

Haag - Za verbování a zneužívání dětských vojáků poslal Mezinárodní trestní soud (ICC) velitele konžských milic Thomase Lubangu na 14 let do vězení. Už v březnu ho soud uznal vinným ze zločinů během občanské války v Kongu v letech 2002 a 2003, dnes pak haagský tribunál vynesl výši trestu. Lubanga, který na vysoké škole vystudoval psychologii, se proti verdiktu může odvolat.

Březnový rozsudek nad Lubangou byl prvním v desetileté historii ICC, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Lubangovi přitom hrozilo až doživotí, nakonec ho ale soud poslal do vězení na 14 let. 

Soudce mezinárodního tribunálu svůj verdikt vysvětlil s tím, že někdejší velitel s vyšetřovateli spolupracoval a svým svědectvím napomohl ke stíhání dalších osob, kteří jsou či brzy budou v Haagu souzeni. Rovněž prý svých činů litoval. Nad nízkým trestem se přesto pozastavuje mnoho lidí z řad právníků či odborníků na mezinárodní politiku. „On už je v Haagu od roku 2006 a ta léta se mu započítávají, takže ho čeká už pouze dalších osm let,“ doplnil afrikanista Otakar Hulec s tím, že zločinec by mohl být po odpykání půlky trestu propuštěn.

Video Komentář Otakara Hulce
video

Komentář Otakara Hulce

Komentář Otakara Hulce

10.07.2012 - 17,20

Telefonát Evy Hrnčířové

Lubanga byl obžalován spolu se šéfem ugandských milicí Jospehem Konym, který ale stále spravedlnosti uniká. Lubanga se před soudem zodpovídal z najímání dětských vojáků k bojům ve východním Kongu. „Bylo u něj prokázáno, že verboval chlapce a děvčata už od věku deseti let,“ poznamenal Hulec. Lubanga ale od začátku tvrdí, že je nevinný. Prý byl jen politik a na násilnostech neměl žádný podíl. 

Další osud dětských vojáků je podle afrikanisty Hulce velmi těžký. „Zanechalo to na ně velmi negativní důsledky, mají narušený celý další život,“ uvedl. Thomas Lubanga nevinné děti zneužíval k bojovým akcím přesto, že je vystudovaný doktor psychologie. „Využíval k tomu alkohol či drogy. Problém zneužívání dětí byl hlavní příčinou, proč proti němu byl vydán mezinárodní zatykač,“ prohlásil Otakar Hulec.

Thomas Lubanga
Zdroj: AP Photo
Autor: Jerry Lampen

Jedenapadesátiletý vůdce vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců (UPC) od září 2002 do srpna 2003 ve východokonžském distriktu Ituri nasazoval děti do bojů v rámci občanského konfliktu, ve kterém se mimo jiné válčilo o přístup k těžištím zlata. „Jednalo se tam rovněž o etnický konflikt. Lubanga je příslušníkem skupiny Hema, z území se snažil vyhnat příslušníky kmene Lendu, aby se mohl zmocnit těch nejbohatších dolů,“ vysvětlil Hulec.

Občanská válka skončila po pěti letech v roce 2003. Vyžádala si odhadem 60 000 obětí. V řadách povstalců tehdy působilo více než 30 000 dětských vojáků. Lubanga byl zatčen v Kongu v roce 2005 a o rok později vydán do Haagu. Proces s ním začal v lednu 2009.