Japonsko koupilo sporné ostrovy, Čína vyslala dvě lodě

Peking – Čína vyslala dvě hlídkové lodě k ostrovům, o které se pře s Japonskem. Vláda v Tokiu totiž oznámila, že území koupila od japonské rodiny, jíž od sedmdesátých let patřilo. Čínská armáda Japonsko varovala, že si hraje s ohněm. Peking je prý ve sporu připraven podniknout další kroky. Neobydlené souostroví ve Východočínském moři (v Japonsku známé jako Senkaku a v Číně jako Tiao-jü) leží v blízkosti důležitých námořních tras a jsou pod ním ložiska ropy a zemního plynu.

Podle Pekingu má vyslání hlídkových lodí „potvrdit svrchovanost Číny“. Plavidla nepatří vojenskému námořnictvu, ale úřadu pro správu moří a oceánu (SOA), který spadá pod ministerstvo půdy a přírodního bohatství. Podle agentury AP je úřad polovojenskou institucí, jejíž plavidla jsou často lehce ozbrojena.

Peking v pondělí Japonsko varoval před blíže neupřesněnými důsledky, pokud Tokio ostrůvky od soukromých majitelů koupí, což se dnes stalo. Čínský premiér Wen Ťia-pao v pondělí upozornil, že se Peking ve sporu o ostrovy nikdy nevzdá ani centimetru čtverečního. „Koupě ostrovů ze strany Japonska je nelegální a neplatná,“ zdůraznil podle čínské televize CCTV čínský prezident Chu Ťin-tchao japonskému premiérovi Jošihiku Nodovi při schůzce na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v neděli ve Vladivostoku. „Čína bude neochvějně hájit svou suverenitu. Japonsko si musí uvědomit vážnost situace a nesmí učinit chybné rozhodnutí,“ dodal. 

Neobydlené ostrovy jsou už dlouho problematickým bodem japonsko-čínských vztahů. Napětí kolem souostroví přiživila v půli srpna skupina čínských aktivistů, kteří tam přistáli s rybářským člunem a vztyčili na jednom z ostrovů čínskou vlajku. Na akci následně odpověděla obdobným činem desítka japonských nacionalistů, kteří se na souostroví vylodili s japonskou vlajkou. To vyvolalo v Číně protesty. Kromě Číny a Japonska vznáší nároky na ostrovy také Tchaj-wan. Skalnatá země není obydlená, ale vody, které ji obklopují, jsou velmi bohaté na ryby a v oblasti jsou zřejmě značné zásoby zemního plynu. Japonsko za druhé světové války okupovalo velkou část Číny a kolonizovalo Korejský poloostrov. Tato skutečnost vyústila v územní spory, které se nevyřešily ani sedm desetiletí po skončení válečného konfliktu a kalí vztahy mezi sousedními zeměmi.

Japonsko ostrovy kupuje

„Během ministerské schůzky jsme se dohodli, že se staneme vlastníky tří ostrovů v souostroví Senkaku co nejdříve to bude možné a budeme nad nimi mírově a stabilně udržovat kontrolu,“ řekl v pondělí mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura. Vláda podle něj v pátek uzavřela předběžnou dohodu o koupi tří z pěti hlavních ostrovů souostroví s dosavadními majiteli ostrovů, rodinou Kuriharových, cenu ale prozradit odmítl. Podle japonského tisku částka dosáhla 2,05 miliardy jenů (asi 520 milionů korun).

„Jedná se pouze o to, že se vlastnictví této půdy, která je součástí japonského území, přesune z jednoho (soukromého) majitele do rukou státu. Nemělo by to způsobit žádné problémy s jinými zeměmi,“ prohlásil Fudžimura. „Nepřejeme si, aby otázka ostrovů Senkaku ovlivňovala čínsko-japonské vztahy. Je důležité vyvarovat se nedorozumění a nečekaného vývoje, proto jsme prostřednictvím diplomatických kanálů o této záležitosti s Čínou jednali,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 8 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 16 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 7 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...