Odveta za vraždu prezidenta - masakr v táborech Sabra a Šatíla

Bejrút - Psal se rok 1982 a v Libanonu stále řádila nepřehledná občanská válka. Hlavou státu se v srpnu 1982 stal křesťan Bašír Džamáíl, v úřadu ale vydržel pouze do září - 14. září 1982 zemřel spolu s dalšími 26 osobami při výbuchu silné nálože ve východním Bejrútu. Situace se vyostřila a svět byl 17. a 18. září svědkem masakru v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla na jihozápadě Bejrútu, který si vyžádal stovky obětí z řad palestinských mužů, žen i dětí.

Právě tam křesťanští falangisté nejspíš pod vedením Elieho Hubajky - za nečinného přihlížení izraelských vojáků - za 36 hodin zmasakrovali mnoho set osob; mužů, žen i dětí. Počet mrtvých se nejčastěji odhaduje od 760 až do 3 500 osob, nejvíce z nich bylo Palestinců.

Kdo nese za masakr odpovědnost? Hubajka, nebo „bejrútský řezník“?

Kromě masivních protestů ze strany Palestinců měla akce v Bejrútu značnou odezvu i v Izraeli. Již 24. září proběhla v Tel Avivu čtyřistatisícová demonstrace (v tehdy čtyřmilionové zemi) a o čtyři dny později jmenoval premiér Menachem Begin vyšetřovací komisi.

Ta 7. února 1983 zveřejnila své závěry: vina tehdejšího ministra obrany Ariela Šarona nebyla kriminální, ale politická. Neměl přehlédnout, že „falangisté jsou připraveni páchat krutosti a že nenáviděli Palestince“, a měl by z toho vyvodit osobní důsledky. Podle komise se Šaron a izraelští generálové nepokusili dostatečně rychle a razantně masakr zastavit - kromě Šarona byl za masakr shledán nepřímo odpovědným i tehdejší náčelník generálního štábu izraelských ozbrojených sil Rafael Ejtan.

  • Ministr obrany Ariel Šaron při soudním šetření masakru v táborech Sabra a Šatíla zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3953/395269.jpg
  • Bašír Džamáíl (vlevo) se svou rodinou zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3953/395268.jpg
  • Bašír Džamáíl krátce po svém zvolení prezidentem Libanonu v roce 1982 zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3953/395267.jpg
  • Boje na hranicích Sýrie a Libanonu autor: Hussein Malla, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3892/389180.jpg

Když ani poté Šaron, kterého pak Palestinci léta označovali za „bejrútského řezníka“, z křesla ministra obrany neodstoupil, 10. února následovala další demonstrace a o čtyři dny později vláda svým hlasováním zbavila Šarona křesla ministra.

Pozdější libanonský poslanec a ministr Hubajka svou odpovědnost za masakr vždy popíral. V roce 2000 bylo v Libanonu zahájeno vyšetřování jeho podílu na masakru, koncem roku 2001 údajně hodlal vypovídat proti Šaronovi, který byl tehdy premiérem, u soudu v Belgii s tím, že může dokázat svoji nevinu a Šaronovu plnou odpovědnost. Ještě před výpovědí byl ale Hubajka zabit při pumovém atentátu v Bejrútu v lednu 2002, vedení Libanonu z jeho vraždy obvinilo Izrael, ten to ale odmítl.

Atentátník současně zabil i své rodiče

Bombu, která Džamáíla zabila, položil čtyřiadvacetiletý křesťan Habíb Šartúní, který pracoval pro tajné služby v Damašku a byl členem Syrské socialistické národní strany (PSNS). Tato prosyrská a protiizraelská formace byla založena již v roce 1932 a požadovala vytvoření tzv. Velké Sýrie, kam by patřil Libanon, Sýrie, Irák, Jordánsko, Palestina a Kypr. Údajně za 380 tisíc franků umístil nálož v bytě svých rodičů právě nad místností, kde byl Bašír. Zařízení přivedl k výbuchu dálkovým ovládáním.

Po zatčení se k činu přiznal a obvinil „zrádného“ Džamáíla, že chtěl prodat Libanon Izraeli. Šartúní poté strávil bez procesu osm let ve vězení Rumíja, v říjnu 1990 byl v končícím chaosu občanské války osvobozen syrskou armádou a skryl se v Sýrii. V září 2011 v rozhovoru pro list Ravad potvrdil, že rozkaz k atentátu dostal od své strany. Události v Libanonu na začátku 80. let 20. století oživil před časem izraelský animovaný film Valčík s Bašírem.

  • Valčík s Bašírem zdroj: KVIFF
  • Slunce vyšlo nad masakrem v Bejrútu zdroj: Aerofilms
3 minuty
Reportáž Jakuba Szántó
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 7 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 13 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 17 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 19 hhodinami
Načítání...