Za Nevinnost muslimů sedm trestů smrti

Káhira - Egyptský soud vynesl rozsudky smrti nad sedmi egyptskými kopty stíhanými v nepřítomnosti za natočení filmu hanobícího proroka Mohameda. Kromě nich byl rovněž v nepřítomnosti ve stejném případu k smrti odsouzen i kontroverzní americký kazatel Terry Jones, žijící na Floridě. Klipy z filmu Nevinnost muslimů se objevily v září na internetu a okamžitě vyvolaly protesty v muslimském světě.

„Sedm obžalovaných bylo usvědčeno z urážky islámu, které se dopustili tím, že natočili a šířili film urážející náboženství islámu a Proroka,“ sdělil soudce Saíf Nasr Sulajmán.

Všichni odsouzení žijí mimo egyptské území. Je mezi nimi údajný producent filmu Mark Basseley Youssef, uváděný původně pod jménem Nakoula Basseley Nakoula. Ve Spojených státech, kde se nachází, byl nedávno odsouzen k ročnímu vězení za porušení podmínek vazby; pětapadesátiletý Youssef byl v roce 2010 kvůli bankovnímu podvodu odsouzen k 21 měsícům vězení a po jednom roce byl podmínečně propuštěn.

Pastor Terry Jones
Zdroj: ČTK/AP
Autor: John Raoux

Mezi odsouzenými k trestu smrti je i koptský křesťan Morris Sadek, jenž sporné video údajně umístil na svou internetovou stránku, a dále kontroverzní floridský kazatel Jones, který řekl, že ho tvůrce filmu kontaktoval kvůli propagaci snímku. Tento pastor muslimy rozlítil před dvěma lety, když chtěl veřejně spálit výtisky koránu.  

Jones, jehož církev podle agentury AP nečítá ani 50 členů, v telefonickém rozhovoru dnes řekl, že verdikt „ukazuje skutečnou tvář islámu“, který podle něj nestrpí kritiku.

Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů)
Zdroj: YouTube

Kvůli filmu, který zobrazil Mohameda jako chlípníka, vypukly letos v září demonstrace mimo jiné v Jemenu, v Súdánu a v Tunisku. Protestovali proti němu také Libyjci a v době demonstrace v Benghází byl napaden americký konzulát; zahynuli tehdy čtyři Američané včetně velvyslance.