Bělorusko spálí novinářské fotografie, jsou prý nezákonné

Minsk/Praha - Běloruské úřady chtějí spálit katalogy fotografií z prestižní soutěže Belarus Press Photo. Snímky byly vystavené po celé Evropě. Na litevsko-běloruské hranici ale zabavili celníci 41 katalogů s fotkami. Oficiálním důvodem pro zničení jsou nesplněné standardy Běloruské republiky.

V prosinci 2010 zachytily fotoaparáty běloruských novinářů davy demonstrující proti výsledkům prezidentských voleb. Lukašenkův režim odpověděl bitím a zatýkáním.

„Na fotce vidíme zelený anton, který veze zadržené ze soudu do věznice. Stojí tu jejich příbuzní, kteří nevědí nic o osudu svých příbuzných,“ popisuje záběry běloruský překladatel žijící v Česku Sjarhej Smatryčenka.

Ve světě sbírají fotky ohlas, doma nikoli. Zabavené katalogy podle ideologického oddělení běloruské celní správy jsou nezákonné. Julia Daraškevičová o ně na běloruské hranici přišla během několika minut. „Přišel dopis, že údaje v katalozích neodpovídají státním normám. To jsou pravidla zavedená ještě za SSSR. Napsali, že ty katalogy musí zničit,“ vzpomíná organizátorka soutěže Belarus Press Photo Julia Daraškevičová.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Proč fotky v katalogu porušují státní standardy a co to konkrétně znamená, odmítla běloruská ambasáda sdělit. Nemá prý dostatek informací. „Státní úřady v Bělorusku jsou velmi citlivé na dokumentární svědectví akcí ukazujících nějaké nepříjemné momenty pro vládu,“ dodává Smatryčenka.

V Bělorusku, kde přes osmnáct let vládne prezident Lukašenko, jsou úřady citlivé i na jiné tiskoviny. Vydavatel nezávislého časopisu Arché přišel před několika měsíci o 6 000 výtisků, úřady mu zablokovaly i účet.