Obama a Romney si spolu dali oběd

Washington - Poražený republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney dnes navštívil Bílý dům, kde soukromě poobědval se svým vítězným sokem, demokratem Barackem Obamou. Bavili se o zachování vedoucí role Spojených států ve světě nebo o zefektivnění federální vlády. Oba politici hodlají zůstat v kontaktu a případně spolupracovat, pokud se k tomu naskytne příležitost.

Zdroj: Official White House Photo Autor: Pete Souza

Bývalý massachusettský guvernér dorazil do sídla amerických prezidentů sám. V bezpečné vzdálenosti od čekajících novinářů prošel do západního křídla Bílého domu. Oba politici pak spolu u jídla seděli jenom mezi čtyřma očima. K jídlu mimo jiné měli chilli s krocaním masem a salát s grilovaným kuřecím. Šlo o jejich první setkání od poslední televizní debaty z 22. října.

Romney podle tiskové zprávy Bílého domu pogratuloval Obamovi k úspěšné předvolební kampani a popřál mu hodně štěstí do dalšího čtyřletého funkčního období. Hovořili spolu zejména o vedoucí pozici Spojených států ve světě a důležitosti jejího zachování v budoucnosti.

Obama neměl pro schůzku s Romneym připravenou konkrétní agendu. S republikánem ale prý chtěl probrat jeho nápady ohledně efektivnějšího provozu federální vlády. „Prezident si všiml, že guvernér Romney udělal pořádný kus práce při šéfování organizaci olympijských her (v Salt Lake City v roce 2002) a že by tyto schopnosti šlo využít pro lepší fungování federální vlády. Jde o téma, které Obamu vášnivě zajímá,“ řekl Obamův mluvčí.

Mitt Romney přijíždí do Bílého domu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais

Obama o touze setkat se s Romneym mluvil už ve svém vítězném projevu, který pronesl v Chicagu po vyhraných volbách, jež se konaly 6. listopadu. Ve smířlivém gestu po vypjaté kampani řekl, že se s poraženým soupeřem chce poradit o tom, jak Spojené státy posunout vpřed. Romney naopak po porážce projevil méně smířlivosti, když Obamu obvinil z toho, že vyhrál díky tomu, že si voliče koupil dary.