Shackeltonova expedice po sto letech ožije

Londýn/Canberra - Zrekonstruovat legendární záchrannou Shackeltonovu expedici plánuje skupina britských a australských badatelů. Někdejší posádka poté co ztroskotala, bojovala o přežití. O přežití, ale v přeneseném slova smyslu, budou zápasit i současní dobrodruzi - výprava chce upozornit na změny klimatu.

Psal se rok 1914 a polárník irského původu Ernest Henry Shackleton zahájil s posádkou lodi Endurance Královskou transantarktickou expedici. Kvůli ledovci ale ztroskotali. Shackleton se proto odhodlal pro riskantní plavbu dlouhou skoro 1 300 km, aby své muže zachránil. Novodobí polárníci se nyní vydávají v jeho stopě. „Shackleton se snažil zachránit své muže z Antarktidy a my se teď snažíme zachránit Antarktidu od lidí, což je naneštěstí vcelku ironie,“ uvedl Tim Jarvis.

Posláním plavby je totiž upozornit na změny klimatu. Posádka chce přitom věrně kopírovat podmínky, za jakých Shackelton o život svých mužů zápasil, včetně stejného oblečení, navigace i záchranného člunu, který sestavoval po vzoru originálu. „Je úžasné pomyslet si, že po sto letech se všemi moderními technologiemi jsme skončili přesně tam kde Shackelton, ale pořád je to velmi vratká loď,“ řekl Jarvis. Loď pojmenoval Alexandra Shackelton po dobrodruhově vnučce. Plavbu zahájí začátkem ledna příštího roku a arktické vody by měla křižovat přibližně dva měsíce.

Video Shackeltonova expedice po sto letech ožije
video

Shackeltonova expedice po sto letech ožije