Clintonová: Užití chemických zbraní Asadem by bylo přes čáru

Brusel/Damašek – Spojené státy se obávají, že syrský prezident Bašár Asad by se stoupajícím napětím v zemi mohl užít chemické zbraně nebo by nad nimi mohl ztratit kontrolu. Obavy vyjádřila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová po schůzce ministrů NATO, na které se odsouhlasilo rozmístění protiraketového systému Patriot na turecko-syrské hranici. Clintonová přitom naznačila, že užití chemických zbraní by bylo pro Spojené státy už „přes čáru“.

„Máme obavy, že s narůstajícím zoufalstvím by mohl Asadův režim přistoupit k užití chemických zbraní nebo by nad nimi mohl ztratit kontrolu,“ prohlásila Clintonová v Bruselu. 

V Sýrii se mezitím dál bojuje. Syrské vládní jednotky se v boji proti povstalcům dostávají podle opozičních zdrojů stále více do defenzivy. 

Při útoku povstalců na armádní kontrolní stanoviště na strategicky důležité silnici v provincii Idlib zemřelo nejméně sedm vládních vojáků. Na vojenském stanovišti v provincii Dajr az-Zaur Asadovi odpůrci údajně zasáhli vojenský vrtulník, který začal hořet. Těžké střety zuří v okolí Damašku, kde se vládní síly snaží získat znovu pod kontrolu předměstí dobytá povstalci.

Boje komplikují život civilistům

Obyvatelé Damašku si stěžují na delší výpadky elektřiny. Ty jsou kolikrát i dvanáctihodinové. Podle ministra energetiky za to mohou sabotáže na elektrickou síť. Civilisti si taktéž stěžují na zvyšující se ceny potravin a dalšího zboží. Jen vláda zdražila cenu nafty na 50 syrských liber (12 korun) za litr a od listopadu zdvojnásobila jízdné ve veřejné dopravě.

V severosyrské provincii Rakka dnes rezignovalo část regionálního vedení včetně viceguvernéra. Nelíbí se jim, že syrské úřady zabavují potraviny a pohonné hmoty určené pro provincii a posílají je do jiných částí Sýrie.