BP hrozí u soudu kvůli skvrně v Mexickém zálivu stamiliardová pokuta

New Orleans – Firmě BP se nepodařilo vypořádat se s následky ekologické katastrofy v Mexickém zálivu mimosoudně, proto teď začíná v New Orleans soud, u kterého jí za únik ropy z havarovaného vrtu hrozí pokuta až 17,6 miliard dolarů, což je v přepočtu 337 miliard korun.

Tři roky po osudné explozi ropné plošiny, která zabila 11 lidí a odstartovala tříměsíční únik ropy, jež zdevastovala Mexický záliv, začal civilní soud s britskou těžební společností BP. Ministerstvo spravedlnosti ji viní z ekologické katastrofy, která nemá v dějinách USA obdoby.

Americké ministerstvo spravedlnosti chce u soudu dokázat, že firma BP si při těžbě počínala neodpovědně, a přímo tak může za explozi plošiny Deep Water Horizon z 20. dubna 2010. Americké úřady tvrdí, že z poškozeného vrtu se vylily víc než čtyři miliony barelů ropy, BP ale tvrdí, že to bylo mnohem méně.   

Soud by měl rozhodnout o bezprostředních příčinách havárie a stanovit podíl viny jednotlivých aktérů. Pokud soud uzná vinu BP, ta bude muset platit tučné pokuty. BP už na kompenzacích a na likvidaci škod uvolnila částku 24 miliard dolarů (460 miliard korun) a dalších 42 miliard (přes 800 miliard korun) ještě podle odhadů vyplatí. Žalobci z Washingtonu i z pobřežních států na jihu USA ale doufají, že z nařízení soudu zaplatí ještě víc.

Video Začal soud ohledně nejhorší ekologické katastrofy
video

Začal soud ohledně nejhorší ekologické katastrofy