Jižní Korea bere zpět: Čína naše stránky nenapadla

Soul - Jihokorejští vyšetřovatelé oznámili, že se ve čtvrtek zmýlili, když identifikovali čínskou internetovou adresu coby původce středečního hackerského útoku na počítačové sítě jihokorejských médií a bank. Původce útoku nadále neznají, ale věří, že pocházel ze zahraničí. Experti Soulu od počátku podezírají z útoku Severní Koreu. Vyšetřování případu může trvat celé týdny.

Počítačové sítě významných jihokorejských médií a bank byly ve středu vyřazeny z provozu na více než dvě hodiny, ochromen byl například provoz bankomatů či internetového bankovnictví.

Podle jihokorejské policie středeční útok zasáhl asi 32 000 počítačů ve třech velkých televizních stanicích a třech bankách. Jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že v důsledku útoku zvýšilo úroveň své pětistupňové pohotovosti Infocon, která se týká kybernetických hrozeb, ze čtyřky na trojku.

Útok nicméně způsobil spíše nepříjemnosti klientům, než by znamenal nějaké hrožení národní bezpečnosti. Incident nezasáhl ani vládní úřady či jiné sítě klíčové infrastruktury, jako jsou elektrárny či veřejná doprava. Úplná obnova funkce postižených počítačů potrvá údajně až pět dní.