Rozestavěná budova zasypala v Bombaji stovku lidí

Bombaj - Nejméně 41 lidí zahynulo v troskách nelegálně stavěné výškové budovy, která se ve čtvrtek večer zřítila na předměstí indické Bombaje. Dalších 50 lidí utrpělo zranění, dvacítka osob se stále pohřešuje. V okamžiku neštěstí bylo v budově 100 až 150 lidí, většinou jejích obyvatel a stavebních dělníků. Mezi mrtvými je i 11 dětí.

Záchranáři s kladivy, pilami a zvedáky, za asistence jeřábů a buldozerů, celý den prohledávali trosky a pátrali po obětech a přeživších. Podařilo se jim vyprostit dvě živá batolata, což přihlížející dav uvítal potleskem. Zbývá prohledat tři patra. „Ta jsou ale zakleslá do sebe, takže je to pro nás velmi složité,“ řekl jeden ze záchranářů.

Stavba podle policie neměla potřebná úřední povolení. První čtyři patra již byla užívána a nacházely se zde byty a kanceláře, další čtyři podlaží dělníci přistavovali, z toho tři již dokončili. Ze zřícené budovy zbyla jen asi osm metrů vysoká vrstva betonových trosek a ocelových nosníků.

Prozatím není známo, proč se budova zhroutila. Místní stavební úřady oznámily, že začaly vyšetřovat neštěstí a že prověří také další nedávno postavené stavby v okolí.

Při jednom z nejhorších podobných neštěstí z posledních let v roce 2010 zahynulo 69 lidí a dalších více než 80 bylo zraněno, když se v Dillí zřítil při přestavbě obytný blok.