Řekové si spočítali, že jim Němci dluží miliardy eur

Berlín - Podle expertní komise řecké vlády nezaplatilo Německo Aténám reparace za škody způsobené během okupace za druhé světové války. Podle německého serveru Spiegel online to komise konstatuje v přísně tajné zprávě, na jejímž základě by řecká vláda mohla po Berlínu chtít dlužné odškodnění vymáhat. O jakou částku má jít, není zatím známo. V minulosti ale Řekové své požadavky vyčíslili na 162 miliard eur (4,2 bilionu Kč). Berlín však považuje otázku odškodnění za uzavřenou.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Oli Scarff

Spiegel se odvolává na článek řeckého listu To Vima. Podle něj sestavili odborníci 80stránkovou studii založenou na poznatcích z 761 svazků archivního materiálu včetně smluv, textů zákonů a soudních rozhodnutí. Členové komise podle jejího vedoucího prozkoumali 190 000 stránek dokumentů, z nichž část prý našli uschovanou v pytlích ve sklepích veřejných budov.

Závěr, ke kterému došli, je prý jednoznačný: „Řecko nikdy nedostalo žádné odškodnění. Ani za půjčky, které Německu pod nátlakem poskytlo, ani za škody, které země za druhé světové války utrpěla,“ citoval řecký deník ze zprávy, která je vedená v režimu „přísně tajné“.

Částku, kterou by Řekové po Berlínu mohli chtít, list neuvedl. Podle dřívějších propočtů řeckých organizací dluží Německo Aténám 108 miliard eur za obnovu válkou zničené infrastruktury a dalších 54 miliard eur za vynucené půjčky, které Řecko v letech 1942 až 1944 poskytlo nacistickému Německu.

Není správná doba rozházet si to s Německem

Celková částka 162 miliard eur odpovídá podle serveru Spiegel online zhruba 80 procentům současného hrubého domácího produktu zadluženého Řecka. Pokud by je Atény vymohly, mohlo by to alespoň zčásti vyřešit jeho dluhové problémy, konstatuje server. Německá vláda podle něj ale považuje otázku odškodnění Řecka za již uzavřenou.

I aténský kabinet si je údajně vědom velké citlivosti této otázky, která může znovu zvýšit napětí mezi Řeky a Němci. Expertní zprávu má podle serveru k dispozici kromě řeckého ministerstva financí také ministerstvo zahraničí a premiér Antonis Samaras. O jejím zveřejnění se bude rozhodovat na nejvyšších místech.