Kuba vrátila do USA únosce vlastních dětí

Havana - Kuba vydala Spojeným státům americkým manželský pár, který z Floridy unesl vlastní děti a dopravil je plachetnicí na „ostrov svobody“. Dvojice je už ve vězení a bude se muset zodpovídat z řady obvinění, včetně obvinění z únosu a zanedbávání rodičovské péče.

Joshua a Sharyn Hakkenovi své syny unesli krátce poté, co je v minulém týdnu soud svěřil do opatrovnictví Sharynině matce. Hakken se vloupal do tchýnina domu severně od Tampy, kde ženu svázal a chlapce ve věku čtyř a dvou let odvedl s sebou. Manželé pak oba posadili do plachetnice a zamířili na Kubu.

Havana již v úterý rozhodla o tom, že celou rodinu vydá zpět do USA. Internetová stránka úřadu šerifa ve floridském okrese Hillsborough uvedla, že Joshua a Sharyn Hakkenovi jsou od dnešního rána v tamní věznici.

Dvouletý Chase a čtyřletý Cole budou vráceny svým prarodičům. „Naše vnoučata jsou v pořádku. Mohli jsme s nimi mluvit ještě před tím, než odjely z Kuby. Teď už jsou na cestě domů,“ říká dědeček unesených dětí Bob Hauser. „Už se těšíme na to, až si s nimi sedneme, vezmeme je do náručí a obejmeme je.“

Americké soudy se rodinou zabývaly již od loňska, kdy se manželé Hakkenovi zúčastnili protivládního shromáždění v Louisianě. Policisté tehdy našli Hakkena v hotelovém pokoji vyzbrojeného pistolí a nožem. Měl u sebe marihuanu a hovořil o cestě do Armageddonu. Muž byl obviněn z držení drog a děti skončily v pečovatelském domově. Otec si tam pro ně přišel se zbraní a úřady následně chlapce předaly do péče jeho tchýně.

Na Kubu se manželé rozhodli uprchnout, i když k ostrovu nemají žádné známé vazby. Doufali, že je ostrovní země nevydá, protože nemá s Washingtonem příslušnou dohodu. „Na všechny naše požadavky a snahy reagovali velmi vstřícně a s podporou,“ řekl o jednání s kubánskými úřady zvláštní agent FBI David Couvertier.

Video Reportáž Petry Flanderkové
video

Reportáž Petry Flanderkové

Před třinácti lety rozvířil Floridskou úžinu opačným směrem podobný případ. Kubánský otec chtěl zpátky syna, který s matkou emigroval do USA. Ta se ale cestou utopila a sedmiletého Eliana Gonzálese se ujali příbuzní. Diplomatickou roztržku a soudní pře nakonec ukončili federální agenti. Chlapce jim odebrali a vrátili ho otci. Kuba z něj obratem udělala symbol vlastní komunistické propagandy.