Karzaj nechce jednat s USA ani s Talibanem

Kábul - Afghánský prezident Hámid Karzaj oznámil, že pozastavil vyjednávání se Spojenými státy o bezpečnostní dohodě na protest proti oznámeným rozhovorům mezi Američany a hnutím Taliban. Řekl také, že jeho vláda nebude jednat ani s Talibanem, pokud se do dialogu zapojí ještě další strana a pokud potrvá násilí. Americký prezident Barack Obama uvedl, že neshody při snahách o zahájení mírového procesu v Afghánistánu očekával. Jednání mezi USA a Talibanem měla začít ve čtvrtek, USA to ale později zpochybnily. Podle médií by se mělo začít jednat během několika dní.

Afghánský prezident v úterý uvedl, že vyšle do Kataru svou delegaci k mírovým rozhovorům s Talibanem. Ovšem Spojené státy a Taliban následně oznámily, že zahájí rozhovory o možnosti ukončení téměř 12 let trvající války v Afghánistánu jako první, než k nim přiberou afghánskou vládu. Americký tým vyjednávačů také již dnes dorazil do Kataru. To Karzaje rozhořčilo.

„Afghánská mírová rada se nezúčastní mírových jednání s Talibanem, dokud nebude mírový proces zcela v rukou Afghánců,“ uvedl Karzaj ve svém dnešním prohlášení. Mírový proces rovněž podle afghánského prezidenta nemůže začít uprostřed „bojů a krveprolévání“.

Krátce před tím Karzaj také sdělil, že Afghánistán pozastavuje rozhovory s USA ohledně toho, zda v zemi zůstanou američtí vojáci po oficiálním termínu odsunu zahraničních vojáků do konce roku 2014. K tomuto kroku se podle prohlášení, které zveřejnil Karzajův úřad, prezident uchýlil „kvůli rozporům mezi činy a prohlášeními, jež Spojené státy americké činí vzhledem k mírovému procesu“.

Karzaj se později se svým znepokojením telefonicky svěřil americkému ministru zahraničí Johnu Kerrrymu. Spojené státy daly Afghánistánu písemné ujištění, že nová kancelář Talibanu v Kataru ještě neznamená politické uznání této islamistické skupiny.

Afghánský prezident už dříve uvedl, že si přeje bilaterální rozhovory s Talibanem. Ovšem Spojené státy a Taliban oznámily, že zahájí rozhovory jako první, než k nim přiberou afghánskou vládu. Hnutí Taliban v úterý uvedlo, že uspořádá rozhovory se Spojenými státy, jejichž cílem má být nalezení politického řešení, jak ukončit téměř 12 let trvající válku v Afghánistánu.

Krátce po tomto oznámení ale Taliban v úterý podnikl raketový útok na leteckou základnu v Bagrámu, při němž byli zabiti čtyři američtí vojáci. Letecká základna Bagrám představuje jedno z největších amerických vojenských zařízení v Afghánistánu. Od začátku listopadu by se do její ostrahy měli zapojit i čeští vojáci. Nyní má Severoatlantická aliance a její spojenci v Afghánistánu asi 97 000 vojáků, z toho 68 000 Američanů. V Afghánistánu je teď i 188 Čechů.

Mluvčí Talibanu v Kataru Muhammad Naím potvrdil, že na schůzce afghánských povstalců s americkými představiteli nebudou zástupci afghánské vlády. USA požadují, aby se Taliban během rozhovorů distancoval od teroristické organizace al-Káida. Na to dnes Naím namítl, že „neexistuje jasná definice toho, co je terorismus“, a Taliban tudíž „nedokáže říct, co je přijatelné a co není“.


Obama: Potíže mě nepřekvapují

Obama dnes prohlásil, že ho neshody při počátečních snahách o zahájení dialogu mezi znepřátelenými afghánskými stranami nepřekvapují, protože Taliban a afghánská vláda si po letech bojů nedůvěřují. Věří prý ale, že se rozhovory nakonec uskuteční.

Už dříve uvedl, že mírové rozhovory s Talibanem nebudou ani rychlé, ani snadné. Skutečnost, že Taliban otevřel v Dauhá své politické zastoupení a je ochotný jednat, nicméně označil za „významný první krok k usmíření“ mezi islámskými ozbrojenci a afghánskou vládou.

Američtí oficiální činitelé uvedli, že Spojené státy a Taliban uskuteční bilaterální jednání v nadcházejících dnech. Očekává se, že o několik dní později na rozhovory s Talibanem naváže i afghánská strana.

Video Reportáž Milady MCGrathové
video

Reportáž Milady MCGrathové

Reportáž Milady MCGrathové

U 19.6.

Afghánská vláda bude jednat s Talibanem