Vzduch v Pekingu je čím dál horší. Rodiče se bojí posílat děti do školy

Peking - Kvalita ovzduší v čínském Pekingu je stále horší. Rodiče se bojí posílat své děti i do školy. Nejnovější studie Národní akademie věd totiž ukázaly, že dýchání znečištěného vzduchu zkracuje život průměrně o pět a půl roku.

Nasnídat se, vzít si tašku do školy a nasadit masku. Tak vypadá denní rituál mnoha pekingských dětí. Všudypřítomný šedý smog totiž může způsobit potíže s dýcháním i silné záchvaty kašle. „Rodiče chtějí, aby se měřila kvalita ovzduší ve třídách, kde sedí jejich děti. Stejně tak třeba v tělocvičnách,“ řekl Gerrick Monroe z Mezinárodní školy v Pekingu.

Mezinárodní škola v Pekingu nainstalovala kvůli problémům dokonce speciální filtrační systém. Ročně ji jeho provoz stojí téměř tři miliony korun. Halu s filtrem musela postavit i kolem hřiště. Lidé už si filtry pořizují i domů. Ty jsou ale poměrně drahé. Zařízení, které stojí v přepočtu přes dva tisíce korun, si může dovolit jen minimum rodičů.

Jen minulou zimu zažili lidé v Pekingu 38 dní, kdy je úřady jasně varovaly, aby vůbec nechodili ven. A situace se zhoršuje, především kvůli uhelným elektrárnám, které vypouštějí do ovzduší další dávky oxidu siřičitého, jedovatého a páchnoucího plynu. 

Video Kvalita vzduchu v čínském Pekingu se zhoršila
video

Kvalita vzduchu v čínském Pekingu se zhoršila