V Brazílii začínají Světové dny mládeže, papež má volný den

Rio de Janeiro - Papež František pozdravil tisíce věřících v centru Ria de Janeira z otevřeného papamobilu. Ve vládním paláci ho oficiálně přivítala brazilská prezidentka Dilma Rouseffová. Před budovou pak policie zasahovala proti demonstrantům, kteří papežovu návštěvu považují za příliš drahou. V zemi dnes oficiálně začínají Světové dny mládeže, akci zahájí bohoslužba pod širým nebem.

V Brazílii dnes oficiálně začnou Světové dny mládeže, obří akce, na niž míří statisíce mladých katolíků z celého světa. Papež František, který se jich zúčastní, ale nemá na dnešek naplánován žádný program, aby se mohl zotavit po dlouhém pondělním letu z Říma do Ria de Janeira. 

„Stojí před námi duchovní vůdce, který má cit pro nálady mladých, našich lidí, smysl pro sociální spravedlnost a rovné šance pro všechny. Máme společného nepřítele, nerovnost ve všech jejích podobách,“ řekla prezidentka Rouseffová. Ještě na palubě letadla papež řekl, že se obává vysoké nezaměstnanosti mezi mladými. Podle něj dokonce hrozí, že kvůli ní vyroste ztracená generace.

Papež František v Brazílii
Zdroj: ČTK/AP

František dělá vrásky ochrance

Brazilské a vatikánské bezpečnostní agenty děsí papežovo vstřícné chování vůči davům. Opancéřovaný papamobil, který používali jeho předchůdci, nechal František ve vatikánských garážích. Nejkritičtější situace nastala, když se vůz s papežem v centru města omylem vychýlil z určené trasy. Na dvanáctiproudové silnici měl otevřený papamobil vyhrazeny levé pruhy, z nichž byla vyloučena doprava. Řidič ale cestu popletl a zamířil do pravých pruhů určených pro běžný provoz. Tam pak kvůli dopravnímu kolapsu musel zastavit.

Ulici v té době lemovaly tisíce místy až hysterických a hlasitě vzlykajících lidí, kteří se snažili k papeži dostat a fotografovali ho svými mobilními telefony. Podle brazilských expertů bylo zajištění papežovy bezpečnosti při průjezdu městem očividně nedostatečné. 

„Tohle není náboženský, ale politický protest“

Nervozitu bezpečnostních složek znásobuje fakt, že velká brazilská města už řadu týdnů paralyzují mohutné protivládní protesty. V některých ulicích, kudy papežova kolona projížděla, nebyli vůbec žádní policisté, jinde chyběly kovové zábrany blokující přístup k silnici. Papež navíc policejním agentům nijak nepomáhal. Okno svého papamobilu neplánovaně otevřel, podával ruku lidem, kteří byli na dosah, a políbil novorozence, kterého mu nabídla k požehnání šťastná brazilská matka.

Krátce po slavnostním uvítání musela policie přímo před guvernérským palácem zasahovat slzným plynem a gumovými projektily proti demonstrantům, kteří papežovu návštěvu považují za zbytečné plýtvání státních peněz a po policistech házeli zápalné láhve.

„Problém je to, jak vláda utrácí. Na návštěvu papeže dala 118 milionů realů. To je prostě moc. Mohli to raději investovat do zdravotnictví nebo vzdělávání. Tohle není náboženský, ale politický protest. S papežem to nemá nic společného. Je tady a peníze jsme za něho už utratili,“ říká jeden z protestujících studentů.

Video V Riu začínají Světové dny mládeže
video

V Riu začínají Světové dny mládeže

V Riu začínají Světové dny mládeže

Zpr 7:00_23.7.2013

Návštěvu papeže Františka v Brazílii provázejí protesty

Rozhovor s Janem Jandourkem

Rozhovor s Dominikem Dukou

Světové dny mládeže katolická církev pořádá pravidelně od 80. let minulého století. Tato setkání i díky účasti papeže přitahují davy věřících. V Madridu v roce 2011 jich bylo přes dva miliony. Akci dnes v 18:30 místního času (23:30 SELČ) zahájí bohoslužba pod širým nebem na známé pláži Copacabana, kterou bude sloužit arcibiskup Orani Joao Tempesta.