Všichni Američané mají opustit Jemen. Teroristé mají novou výbušninu

Washington/Saná/Londýn – Spojené státy vyzvaly všechny své občany, aby opustili Jemen. Diplomaty ze země evakuovala nákladní letadla amerického letectva. Opatření souvisí se zvýšenou hrozbou teroristického útoku, kvůli níž Američané o víkendu uzavřeli dvacítku svých zastupitelství v muslimském světě. Kromě USA se pro evakuaci svého velvyslanectví v Saná rozhodla i Velká Británie. A problémy měli dnes i američtí úředníci i na konzulátu v Miláně. Úřad byl evakuován kvůli bombové hrozbě. Policisté ale nakonec žádnou výbušninu nenašli.

Zdroj: ČTK/Xinhua Autor: Mohammed Mohammed

Jde prý o největší hrozbu od 11. září 2001. Za největší nebezpečí Američané považují odnož al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP). Mluvčí Pentagonu George Little řekl, že v Jemenu zůstává personál amerického ministerstva obrany „k podpoře ministerstva zahraničí a monitorování situace“.

Rozhodnutí Američanů jen plní přání teroristů

Personál ze svého úřadu evakuovala už i Velká Británie. Podle Londýna existuje „vysoké riziko únosu ze strany ozbrojených kmenů, zločinců a teroristů“. Jemenský ministr zahraničí abú Bakr Abdalláh Kirbí rozhodnutí USA kritizoval. Vztahy Jemenu a USA to prý ale neovlivní. „I když cílem těchto opatření je ochrana občanů, ve skutečnosti to plní přání teroristů. Jemen hrozby posuzuje seriózně a učinil veškerá opatření k ochraně zahraničních misí,“ řekl.

Podle stanice BBC byla v Saná viditelně zvýšena bezpečnostní opatření. Kolem prezidentského paláce jsou stovky vojenských aut stejně jako kolem klíčových objektů a zahraničních misí. Jemenská rozvědka prý zjistila, že v minulých dnech přijelo několik desítek členů al-Káidy do Saná z jiných částí Jemenu, aby dokončili přípravu většího útoku.

České ministerstvo zahraničí v pondělí v souvislosti s bezpečnostními opatřeními USA vybídlo české občany, aby v daném regionu dbali zvýšené opatrnosti. Česko velvyslanectví v Saná nemá. Jako český zastupitelský úřad pro Jemen působí ambasáda ČR v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.


Dva hledané členy al-Káidy zabil bezpilotní letoun

Jemenské ministerstvo obrany v noci na dnešek zveřejnilo seznam 25 lidí hledaných za členství v al-Káidě. Dva z nich zahynuli při dnešním ranním útoku amerického bezpilotního letadla východně od Saná. Spolu s nimi přišli o život další dva lidé.

Kmenoví bojovníci pak sestřelili armádní helikoptéru, na jejíž palubě zahynulo osm vojáků. Mezi oběťmi je údajně i brigádní generál Husajn Mašaba, do jehož kompetence spadá ochrana ropných zařízení.

Mimořádná bezpečnostní opatření, která zavedl Washington v těchto dnech, jsou reakcí na zachycený telefonát mezi šéfem al-Káidy Ajmánem Zavahrím a velitelem AQAP Násirem Vahajším. Hovořili prý o konečné fázi přípravy útoku a také o konkrétním termínu, jímž měla být neděle 4. srpna.

Novou výbušninu na šatech nic neodhalí

Americká televizní stanice ABC News citovala dva americké vládní zdroje, podle kterých není zachycený telefonát jediným zdrojem obav. Al-Káida prý má k dispozici tekutinu, kterou se dají napustit šaty a ty pak mohou být po uschnutí použity jako výbušnina. Jeden z těchto zdrojů hovořil o výbušnině nové generace a o velmi důmyslném prostředku. Druhý dodal, že se látka nedá odhalit dostupnými detektory ani v současnosti používanými bezpečnostními kontrolami.

Novou explozivní látku prý vyvinula právě AQAP. Tato skupina je stále schopná organizovat útoky většího rozsahu. O Vánocích 2009 vyslala atentátníka letadlem do amerického Detroitu s výbušninou schovanou ve spodním prádle, ale muži se ji nepodařilo odpálit. Bombu připravil pyrotechnik AQAP Ibráhím Asírí, který se už delší dobu pokouší vyrobit bombu, která by neměla kovovou složku.

Video USA evakuují své občany z Jemenu
video

USA evakuují své občany z Jemenu

USA evakuují své občany z Jemenu

6.8.2013

Výroba bomb v Jemenu