V Číně zaznamenali první případ přenosu nové ptačí chřipky mezi lidmi

Peking – První potvrzený případ přenosu nového viru ptačí chřipky H7N9 z člověka na člověka zaznamenali v Číně. Dvaatřicetiletá žena se tady infikovala, když se starala o svého nemocného otce. Oba přitom zemřeli. Žádný důkaz o šíření viru H7N9 mezi lidmi doposud neexistoval. Většina pacientů byla v kontaktu s nakaženou drůbeží.

Experti nicméně zdůrazňují, že první registrovaný přenos zmíněného viru z člověka na člověka neznamená, že by tento virus získal schopnost snadného šíření mezi populací. 

Do 30. června letošního roku se ve východní Číně vyskytlo 133 případů nákazy virem H7N9, přičemž 43 lidí chorobě podlehlo. Mezi nimi byla i 32letá žena, která se infikovala v březnu, když se starala v nemocnici o svého 60letého nakaženého otce.   

Na rozdíl od otce, který týden předtím, než ochořel, navštívil trh s drůbeží, žena v kontaktu s ptáky nebyla. Šest dní po poslední návštěvě u otce ale rovněž onemocněla. Oba zemřeli na jednotce intenzivní péče na mnohočetné selhání orgánů. Testy ukázaly, že kmen viru v těle obou pacientů byl z genetického hlediska téměř identický. To podle odborníků podporuje teorii, že se dcera nakazila přímo od otce. 

Zdravotníci testovali také dalších 43 lidí, kteří byli v těsném kontaktu se zemřelými, u nikoho z nich ale virus H7N9 v těle nenašli. To podle expertů svědčí o tom, že schopnost viru šířit se je omezená.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula:

„Z přenosu z jednoho člověka na druhého se ještě nedá dělat vůbec žádný závěr. Důležité bude, zda přenos bude masivní, toto je jen signál, že se něco děje, ale nemusí to ještě vůbec nic znamenat.“ Přenos nákazy se podle něj musí hodnotit v souvislostech. Pokud se náhodně přenesla infekce v jedné domácnosti a dál se nemoc nešíří, neměl by to být problém. Ten by nastal, kdyby se chřipka šířila v běžné populaci, kde jsou lidé v kontaktu jen krátce.