Šéf volební pozorovatelské mise EU, Louis Michel, pochválil zemi za transparentní volební proces. „Obyvatelům Mali je třeba pogratulovat. Zdá se mi, že opět získali kontrolu nad svým osudem, kterým je demokracie,“ prohlásil Michel.
Keita získal už v prvním kole voleb získal téměř 40 procent hlasů. Měl totiž podporu vlivných umírněných islámských vůdců i 22 z 25 neúspěšných kandidátů z prvního kola hlasování.
Blýská se v Mali na lepší časy?
Volby v Mali se uskutečnily více než rok po státním převratu, který v březnu 2012 urychlil pád severu země do rukou islamistů napojených na Al-Káidu, s nimiž se v počátku spojili separatisté z řad Tuaregů. Tento vývoj přiměl letos v lednu Francii k vojenskému zásahu. Francouzské jednotky poté s pomocí vládních vojsk vzbouřence z většiny jejich bašt vytlačily.
Vítěz voleb bude mimo jiné nyní dohlížet na rozdělování více než čtyř miliard dolarů zahraniční pomoci, které byly slíbeny zahraničními dárci na obnovu této západoafrické země.
- Prvního kola hlasování 28. července se zúčastnilo rekordních 49 procent z 6,8 milionu registrovaných voličů. Bývalý ministr financí Cissé, který skončil na druhém místě s 19,7 procenta hlasů, si stěžoval na rozsáhlé volební podvody. Ústavní soud v Mali nicméně tato obvinění odmítl a šéf pozorovatelské mise Evropské unie Louis Michel ocenil transparentnost volebního procesu.