Vědci našli v lesích Jižní Ameriky nového savce

Washington – Američtí vědci ohlásili výjimečný objev – v horských lesích Jižní Ameriky objevili nový druh savce. Jde o plachou mývalovitou šelmu. Přírodovědci jí dali jméno olinguito. Zvíře bylo známé už dřív, ale bylo chybně řazeno do jiných druhů.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Smithsonian Institution, Mark Gurney

„Objev olinguita nám ukazuje, že svět není dosud zcela prozkoumán, jeho nejzákladnější tajemství nejsou odhalena,“ řekl Kristofer Helgen z washingtonského vědeckého centra Smithsonian Institution, které objev oznámilo. „Tak trochu se skrýval přímo před našima očima,“ dodal Helgen.

Olinguito váží okolo jednoho kilogramu a pobývá v lesích Ekvádoru a Kolumbie. Živí se stromovými plody i menšími živočichy a vylézá především v noci, což dlouhá léta ztěžovalo jeho identifikaci. Podle vědců toto zvíře s hnědooranžovou huňatou srstí lidé znají už více než sto let, ale pletli si jej s jinými druhy zvířat. Jeden z olinguitů žil dokonce před časem ve washingtonské zoologické zahradě pod označením jiného druhu savce.

Olinguito
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/SMITHSONIAN

Zatímco nové druhy hmyzu či nižších forem živočichů vědci objevují poměrně často, u savců k tomu dospějí jednou za několik let. Mezi poslední objevy patří podvodní šelma z Madagaskaru či několik druhů krys z Indonésie. Na západní polokouli se však nepodařilo nový druh savce podle Helgena popsat již 35 let.

Olinguito
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Smithsonian Institution, Mark Gurney

Než mohli prohlásit za nový druh olinguita, museli mu ve Washingtonu změřit lebku a prohlédnout zuby a kůži, aby ji porovnali s již popsanými druhy. Ve srovnání s mývalem a nejvíce příbuzným druhem olingo je nový savec menší, má jiný tvar lebky a jeho srst je hustší, uvedli výzkumníci. Po potvrzení objevu jej vědecky „pokřtili“ jako Bassaricyon neblina.

Video Olinguito mění učebnice zoologie
video

Olinguito mění učebnice zoologie