Robot poprvé promluvil z kosmu. Kirobo popřál Zemi dobré ráno

Tokio – Poprvé v historii promluvil z vesmíru android. Japonský robot-astronaut Kirobo pozdravil obyvatele modré planety a následně parafrázoval slavná slova prvního Američana, který stanul na Měsíci – Neila Armstronga. „21. srpna 2013 učinil robot malý krůček k jasnější budoucnosti pro všechny,“ říká Kirobo na videozáznamu. Robot s lidskou tváří hovoří japonsky. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) by měl krátit čas astronautovi Koičimu Wakatovi.

Kirobo se stal prvním svého druhu na oběžné dráze. „Dobré ráno všem na Zemi. Tady je Kirobo. Jsem první mluvící robot astronaut. Těší mě,“ prohlásil japonsky android, který měří na výšku 34 centimetrů, váží zhruba kilogram a charakterizují ho velké oči a nápadné červené boty.

Záběry byly zveřejněny v rámci prezentace Tokia před zasedáním Mezinárodního olympijského výboru v Buenos Aires, který v sobotu rozhodne o pořadateli letní olympiády v roce 2020. Japonské metropoli konkurují Madrid a Istanbul.

Android Kirobo byl naprogramován tak, aby dokázal komunikovat v japonštině a uchovávat nahrávky svých rozhovorů s Koičim Wakatou, prvním japonským kosmonautem, který bude velet ISS.

Kirobo
Zdroj: ČTK/AP/Shizuo Kambayashi

Kirobo se vydal do vesmíru 4. srpna na palubě nákladní lodi, která vezla na Mezinárodní vesmírnou stanici 3,5 tuny nákladu. Robot-astronaut se má vrátit zpět na Zemi až v roce 2014.

Robot je součástí studie zaměřené na to, jak robotický společník může poskytnout citovou podporu lidem izolovaným od okolí po dlouhou dobu. „Kirobo si bude pamatovat Wakatovu tvář, takže ho pozná, až se sejdou ve vesmíru,“ podotkl jeho tvůrce Tomotaka Takahaši. „Přál bych si, aby tento robot fungoval jako prostředník mezi člověkem a strojem, člověkem a internetem a někdy dokonce mezi dvěma lidmi,“ dodal Takahaši.

Největším problémem podle něj bylo zajistit, aby byl android ve vesmíru skutečně funkční. Během víc než devíti měsíců byly na robotu provedeny desítky testů, kterými se zjišťovala jeho spolehlivost. Nakonec ale vše dopadlo dobře a Kirobo se mohl vydat na svou dlouhou experimentální cestu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 35 mminutami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
14:48Aktualizovánopřed 42 mminutami

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, mrtvé hlásí i východ země

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes dvacet zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou taktéž i v západoukrajinském Lvově či v Charkově na východě. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zaútočilo Rusko téměř šesti sty drony a 26 raketami. Další mrtvé hlásí východ Ukrajiny po ruském ostřelování i vzdušných útocích během dne.
07:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 4 hhodinami

Europoslanci v Událostech, komentářích debatovali o síle EK po hlasování o nedůvěře

Evropská komise tento týden ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. O významu hlasování i přínosu pro šéfku EK Ursulu von der Leyenovou v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem diskutovali europoslanci Filip Turek (za Přísahu a Motoristy), Veronika Vrecionová (ODS), Danuše Nerudová (STAN), Kateřina Konečná (KSČM), Ivan David (SPD), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek. Dostali se také k zelené politice nebo očekávanému americkému dopisu se sazbou cel pro EU.
před 4 hhodinami

Trump v Texasu ocenil reakci na povodně. Čelil ale kritice

Americký prezident Donald Trump při návštěvě texaského regionu Hill Country postiženého bleskovými povodněmi obhajoval reakci státu a federální vlády. Trump ocenil práci guvernéra Texasu Grega Abbotta a ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemové. Zároveň ale čelil kritice, zda varování obyvatel nepřišlo příliš pozdě, což Trump odmítl a reagoval na otázky novinářů rozhořčeně, napsala agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Fico chce do úterý dohodu s EU ohledně ruského plynu, jinak bude dál blokovat sankce

Slovensko chce do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně požadavků Bratislavy k plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do EU. Pokud Slovensko dostane minimální záruky v této záležitosti, EU bude moci přistoupit k hlasování o novém balíku protiruských sankcí. Vyplývá to z prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (Smer).
před 6 hhodinami

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie zahynulo v červnu 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.
před 9 hhodinami
Načítání...