Další zaměstnanec firmy Orange spáchal sebevraždu

Paříž – Přetíženost, stres a stále větší pracovní nároky od nadřízených zažívá většina z nás v práci každým dnem. Ve francouzské telekomunikační společnosti Orange ale vyšroubovali požadavky ještě výš. Podle zaměstnanců tak manažeři odpovídají za rostoucí počet sebevražd ve firmě. Bývalý ředitel firmy Didier Lombard je dokonce obviněný z týrání lidí. Za šikanu podřízených mu hrozí až rok ve vězení.

Zdroj: ČTK Autor: PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE/ Raphael Stein

Francouz Nicolas Foucher na konci ledna skočil pod vlak. Bylo mu 42 let. Jeho příbuzní mají jasno – zemřel kvůli šikaně v práci. Jeho zaměstnavatelem byla společnost Orange. „Rozumím jeho gestu, i když ho neschvaluji. Prostě dosáhl vlastních limitů,“ komentovala čin Foucherova sestra Anne Marie Sevillová. 

Foucher nebyl jediný, kdo pracovní tempo ve firmě Orange nezvládl. Letos už zemřelo deset dalších zaměstnanců, což je nadprůměrné číslo i ve Francii, která se řadí v žebříčku počtu sebevražd na osobu na přední místo. V letech 2008 a 2009 spáchali zaměstnanci firmy dokonce pětatřicet sebevražd. 

Důvodem sebevražd je podle zaměstnanců šikana ze strany managementu. Zaměstnanci musí žádat o povolení k odchodu na toaletu nebo dodávat písemné vysvětlení k minutovému odchodu od stolu.

Video Smrt zaměstnanců kvůli šikaně v práci?
video

Smrt zaměstnanců kvůli šikaně v práci?

Zaměstnanci: dril, neustálé změny a nejistota

„Změnili mi všechny úkoly, všechnu práci, po čase moje úsilí ztratilo řád a smysl. To způsobuje depresi a onemocnění,“ popsal jiný zaměstnanec firmy Yves Minguy. Vedení Orange podle zaměstnanců hraje s lidmi hru „škatulata, hýbejte se“. Kdo se nepodvolí, nemá ve firmě šanci. Situaci navíc ještě vyhrotila loňská privatizace společnosti, kdy podle pracovníků zavládl ještě větší dril. I když reportéři CNN kontaktovali vedení Orange se žádostí o vyjádření, odpovědí bylo hrobové ticho. 

Chování k zaměstnancům teď kontroluje francouzská vláda. „Vedení Orange si uvědomuje situaci, nemůžeme si dovolit pokračování současných problémů,“ komentovala francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Jenže to už mrtvým život nevrátí.

Foucherova sestra věří, že se ledy prolomí a v Orange nastane změna k lepšímu. „Můj bratr už mluvit nebude, ale já ano. Chci tady být pro něj, pro zaměstnance v Orange i v celé Francii,“ uvedla. Slabou náplastí pro ni může být, že spravedlnost pomalu dopadá i na manažery. Bývalý ředitel firmy Didier Lombard je obviněný z týrání lidí. Za šikanu podřízených mu hrozí až rok ve vězení.