Kvůli anexi Krymu a neochotě přispět ke zmírnění napětí na Ukrajině sáhly USA a Kanada již ke dvěma vlnám sankcí, které postihly přes dvě desítky předních ruských činitelů a některé významné společnosti. Obě země Rusům zmrazily majetek a vybraným osobám zakázaly poskytovat víza.
Moskva nyní odpovídá na sankce již podruhé a o nespecifikovaný počet osob rozšiřuje dosavadní seznam devíti Američanů a 13 Kanaďanů, kteří mají zákaz vstupu na ruské území. „K sankcím obecně nesaháme, ale nepřátelský postup nás nutí k odpovědi. Nejnovější sankce Washingtonu a Ottawy nejsou výjimkou,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič. Konkrétní jména podle něj nebude úřad zveřejňovat, adresáti sankcí se o nich však prý včas dozvědí.
Na dosavadním seznamu představitelů USA a Kanady, kteří mají zákaz vstupu do Ruska, jsou například předsedové dolních komor obou parlamentů John Boehner a Andrew Scheer a další významní politici či poradci prezidenta Baracka Obamy.
Sankce EU mají mířit proti firmám
Ministři zahraničí Evropské unie by měli v pondělí schválit rozšíření právního zdůvodnění evropských sankcí kvůli ruské okupaci Krymu. Potvrdit by tak měli dohodu diplomatů unijních zemí. Ti v minulých dnech domluvili zaměření sankcí na firmy, které zkonfiskovaly na Krymu majetek původně patřící ukrajinským společnostem. Uvedl to dnes vysoce postavený představitel EU.
„Půjde o zmrazení majetku, které ovšem může mít důsledky pro ty, kdo by s nimi chtěli obchodovat,“ poznamenal tento dobře informovaný unijní představitel. Nevyloučil, že by se sankce mohly dotknout i ruských bank či energetických firem, pokud působí na Krymu. „Je to spojené s tím, co jsme v posledních dnech viděli, s přejímáním majetku na Krymu,“ vysvětlil.
Sankce se také nově budou moci dotknout osob, které ohrožují bezpečnost na Ukrajině a také brání práci mezinárodních organizací, jako je třeba Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Například na východě Ukrajiny separatisté na přelomu dubna a května více než týden zadržovali skupinu vojenských pozorovatelů spolupracujících s OBSE, mezi kterými byl také jeden český voják.
Evropská unie už kvůli Krymu v minulosti zmrazila majetek a zakázala vstup na své území celkem 48 lidem z Ruska i z Krymského poloostrova. Jde o politiky, separatistické aktivisty, vojáky a další osoby, které odpovídaly dosud platné definici mluvící o poškozování územní celistvosti Ukrajiny.
USA poprvé uvalily sankce na ruskou banku
Spojené státy dnes vůbec poprvé uvalily sankce na ruskou banku, ty se ale netýkají situace na Ukrajině, nýbrž styků s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Postiženou je moskevská Tempbank, informovala agentura Reuters. Americké ministerstvo financí umístilo finanční dům se sídlem v Moskvě na svůj seznam organizací postižených sankcemi. Tempbank je tak zcela odstřižena od amerického finančního systému. V praxi tedy nemůže obchodovat s velkou částí světa, který v tomto systému operuje.