Egypťany nepřimělo jít k volbám ani jejich prodloužení

Káhira – V Egyptě skončily prezidentské volby. Původně se měly konat jen dva dny, byly ale prodlouženy o den kvůli nízké účasti, která je od počátku doprovázela. Výsledky hlasování mají být zveřejněny koncem příštího týdne, nicméně po sečtení hlasů ze čtvrtiny volebních místností zatím vítězí podle předpokladů favorit hlasování Abdal Fattáh Sísí s 80 procenty. Jeho protikandidát Hamdín Sabbáhí má prý deset procent, ostatní hlasy byly neplatné.

Volební účast se odhaduje jen kolem čtyřiceti procent. I dnes ráno zely některé hlasovací místnosti prázdnotou a vidět v nich bylo jenom vojáky a pracovníky volebních komisí. Egyptský list Al-Ahrám citoval jednoho ze členů volební komise, podle kterého k volbám přišlo přes 21 milionů lidí, což znamená téměř 39 procent voličů.

Sísí přitom ve svém posledním televizním vystoupení minulý týden řekl, že chce, aby hlasovalo 45 milionů lidí, což je účast osmdesátiprocentní, aby „ukázal světu“, že má podporu. Podle nejmenovaného západního diplomata byla nakonec účast dokonce jen 19 až 28 procent.

Egyptské ministerstvo spravedlnosti pohrozilo pokutou až 500 egyptských liber (1 400 korun) lidem, kteří k volebním urnám nepřijdou. K povzbuzení účasti mělo sloužit kupříkladu prominutí jízdného ve vlacích. Úřady se snaží vysvětlit nezájem voličů kromě jiného mimořádným horkem, jež v těchto dnech v Egyptě panuje.

Egypt sčítá hlasy prezidentských voleb
Zdroj: Ahmed Gomaa/ČTK/ZUMA

Egypťané vybírali mezi bývalým armádním velitelem a ministrem obrany Abdalem Fattáhem Sísím a levicovým politikem Hamdínem Sabbáhím, který kandidoval už v prezidentských volbách v roce 2012, kdy skončil třetí. Už několik týdnů se hovořilo o tom, že vlastně o skutečné volby nejde, neboť Sísí má vítězství jisté.

Pozornost se proto soustředila především na volební účast. Ta měla legitimizovat Sísího předchozí kroky v čele armády, která loni svrhla prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného v roce 2012 jako kandidáta Muslimského bratrstva.

Mursího tehdy volilo asi 13 milionů z více než 50 milionů oprávněných voličů a Sísí chtěl získat nejméně tolik hlasů. List Masrí al-Jaum situaci popsal v článku s titulkem Stát hledá hlas. Reuters nicméně napsal, že Sísí s prodloužením hlasování nesouhlasil a proti byl i Sabbáhí.