Rusko předvádí válku z 21. století. Naopak NATO uvízlo za železnou oponou

Londýn - Ruské strategické myšlení ohledně Ukrajiny jako by vypadlo z minulého století, ale vojenští analytici považují ruskou vojenskou taktiku za „vzor válčení v 21. století“. Uznání odborníků si Rusové získali především nasazením malých skupin neidentifikovatelných specialistů a kybernetickou válkou. Tím, kdo zaostal v minulém století, je podle nich NATO se svými těžkopádnými manévry.

Podle britského listu Financial Times vojenští odborníci připouštějí, že operace Kremlu jsou „mistrovské“. Takticky Rusové vedou své tažení tak zručně a komplexně, že jsou stále o krok napřed při každém zvratu. „Byl jsem ohromen. A naprosto vše lze snadno popřít,“ připustil Jonathan Eyal z londýnského ústavu RUSI. Ruská operace je podle něj „tichá, ale smrtelně účinná“ - a na to nebyl Západ vůbec připraven.

Klíčem k diplomatickému řešení ukrajinské krize by se mohly stát důkazy o ruském zasahování u sousedů na Dněpru, ale dokázat ruské akce je těžší než ruské operace před anexí Krymu. „Na Krymu byla zjevná koncentrace sil. Na východě Ukrajiny působí mnohem specializovanější vojska. Je jich málo, velice málo. Tento typ sil odvede svou práci a velice rychle zmizí, aby přenechal pozice milicím (proruských separatistů),“ uvedl nejmenovaný vysoký důstojník NATO. Upozornil na případy, kdy byly zpozorovány po boku rebelů šestičlenné týmy s drahou ruskou výzbrojí, například nehlučnými odstřelovačskými puškami, a v uniformách speciálních jednotek.

Ve spisech se podle Financial Times objevily i fotografie neozbrojených mužů, kteří „téměř určitě“ byli agenty ruských tajných služeb, dlouhodobě pronikajících na Ukrajinu. „Všichni sledují dění na Ukrajině a myslí kategoriemi tanků a konvenčních vojenských sil, ale Rusko vždy hodně investovalo do zvláštních služeb a rozvědek. Právě ty tam působí,“ řekl Nigel Inkster, který byl do roku 2006 v britské tajné službě MI6 ředitelem pro operace a rozvědku.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais

NATO zůstalo v éře železné opony

Podle vysoce postaveného úředníka NATO postup a akce separatistů naznačují, že existuje ruka, která je řídí. A ukrajinské síly se nechaly mnohokrát přelstít. Za úspěchy rebelů je podle něj dobře promazaná zpravodajská mašinérie, která asi dělá největší dojem na stratégy Severoatlantické aliance.

V klasické špionážní práci má Rusko už dávno veliký náskok před Kyjevem. Ukrajinští zpravodajští důstojnici tvrdí, že vláda svrženého prezidenta Viktora Janukovyče nechala proniknout do jejich řad tolik špehů, že nyní představují třetinu všech vysokých důstojníků státní bezpečnosti, kontrarozvědky a vojenského zpravodajství.

Nelze zapomínat na kyberprostor. Rusko je v podezření, že vytvořilo počítačový virus, který napadl stovky, ne-li tisíce ukrajinských počítačových systémů a otevřel neomezený přístup k datům.

Podle listu je docela ironií, že při všem obviňování Ruska se zdá, že v éře železné opony uvízlo spíše NATO se svými letadly, vojenskými cvičeními a loďmi u ruských hranic.