Měření teplot zavádí i Heathrow, pracovník OSN v Lipsku zemřel

Berlín/Monrovia – Londýnské letiště Heathrow, jeden z největších leteckých uzlů světa, nasadilo speciální skenery pro měření teploty. Opatření má za cíl odchytit jedince s příznaky eboly a bude se týkat letů ze západní Afriky. K podobnému kroku už před několika dny sáhla velká letiště v USA. O speciálním opatření uvažuje i Praha. Ebola ale přesto dál šíří smrt – aktuálně jí podlehl súdánský pracovník OSN, který ležel na klinice v německém Lipsku. Světová zdravotnická organizace (WHO) se obává, že bez výrazné globální reakce by v budoucnu mohlo přibývat až 10 tisíc nových případů nákazy týdně.

Šestapadesátiletého muže převezli z Libérie do Německa speciálním letounem už ve čtvrtek. Po příletu lékaři označili jeho stav za „velmi kritický, i když stabilní“. Podle listu Bild lékaři nasadili i nejmenovaný experimentální lék - bez výsledku. V pondělí večer upadl Mohammed do kómatu a nad ránem zemřel na selhání orgánů.

Muž byl již třetím pacientem se zákeřnou krvácivou horečkou, kterého německé úřady nechaly do země převézt. První nakažený, senegalský pracovník WHO, se v Hamburku po pěti týdnech vyléčil. Další lékař, tentokrát z Ugandy, s nemocí dál bojuje na klinice ve Frankfurtu nad Mohanem. 

  • Náklady na jednoho pacienta s ebolou činí v přepočtu přes čtvrt milionu korun každý den. Je třeba dokonalá izolace a zhruba sto ochranných oděvů a několik set rukavic denně, které je nutné složitě likvidovat.

Podezření na nákazu ebolou se stále častěji objevují také v Evropě. Kromě španělské zdravotní sestry, která se nakazila od duchovního převezeného do Madridu ze západní Afriky, se však podezření nikdy nepotvrdila. První test dnes vyloučil ebolu také u polského pacienta z Lodži. Naopak další případ dnes potvrdili Američané - jde o televizního kameramana, který v Libérii natáčel.

Již o víkendu testy potvrdily, že ebolou onemocněla ošetřovatelka, která pečovala o zesnulého Thomase Duncana. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se prý nyní snaží zjistit, jak je možné, že se šestadvacetiletá Nina Phamová nakazila, když při kontaktu s pacientem používala veškeré ochranné pomůcky.

V Česku jsou zdravotníci kvůli ebole v pohotovosti. Lékaři z nemocnic, ambulancí i soukromých praxí už dostali krizový scénář. V řadě ordinací ale chybí speciální protiinfekční výbava - mnohdy i proto, že kvůli vysoké poptávce teď jednoduše není k sehnání.

Na boj se smrtícím virem se rozhodl přispět i šéf internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Jak uvedl, společně se svou ženou darují 25 milionů dolarů (544 milionů korun) americkému Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zatímco ve Spojených státech už přísná bezpečnostní opatření na pěti letištích fungují naplno, Británie k nim sáhla až ode dneška. Speciální teplotní „screening“ začal fungovat v příletovém terminálu 1 a postupně se zavede i na dalších. S podobným scénářem se počítá také na letišti Gatwick. 

Ze západní Afriky odcestovalo do Anglie jen za září zhruba tisíc lidí. Na Heathrow ale přímé spoje z těchto zemí nelétají, součástí kontrol proto budou i osobní dotazníky cestujících se záznamem cesty. V Libérii, Guineji a Sieře Leone už zemřelo kvůli viru už přes 4 000 nakažených. Také na tamních letištích jsou lidé podrobeni rychlému měření teplot.

  • WHO se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat až 10 tisíc nových případů nákazy ebolou. Míra úmrtnosti na tuto chorobu se přitom nyní zvýšila na 70 procent. Podle agentury AP to dnes řekl zástupce generální ředitelky této organizace Bruce Aylward.

EBOLA (též krvácivá horečka) je jednou z nejobávanějších chorob na světě; Světová zdravotnická organizace zahrnuje její virus do čtvrté (tedy nejvyšší) rizikové skupiny patogenů. Infekce z této skupiny představují pro člověka extrémní nebezpečí a jsou lehce přenosné. Pro většinu zástupců této skupiny také platí, že zatím není k dispozici efektivní léčba nebo bezpečná prevence.

Jedním z léků, jenž vzbuzuje větší naději, je ZMapp, po jehož podání se několik lidí z eboly uzdravilo, není ale potvrzeno, zda to bylo díky němu. Úmrtnost na ebolu dosahuje až 90 %, u současné epidemie činí zatím průměrná úmrtnost asi 50 %. Mezi patogeny čtvrté rizikové skupiny patří také:

  • filovirus Marburg (podobné projevy i úmrtnost jako v případě eboly)
  • horečka Lassa (taktéž patří mezi krvácivé horečky. Je zákeřná tím, že ve většině případů má velmi nenápadný průběh)
  • Pravé neštovice (v současnosti prakticky vymýcené)

Dobrovolně se dnes do karantény přihlásila liberijská ministryně dopravy Angeline Cassellová-Bushová. Učinila tak poté, co o víkendu zemřel na ebolu její řidič. Podle prohlášení ministerstva neměl zemřelý s ministryní kontakt, nicméně členka vlády se rozhodla pro dobrovolnou izolaci v zájmu boje s nemocí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Thajsko a Kambodža se dohodly na příměří

Vedoucí představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí dohodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří s cílem ukončit pohraniční střety, uvedl podle Reuters malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednáních mezi oběma zeměmi. Má začít platit o půlnoci tamního času (19 hodin SELČ). Právě Malajsie schůzku obou zemí zprostředkovala. Thajsko a Kambodža proti sobě vedly několik dní boje na hranicích. Schůzky se účastnili i zástupci Spojených států a Číny.
10:38Aktualizovánopřed 3 mminutami

Při nehodě vlaku v Německu zemřel i strojvedoucí, zraněných je 41

Mezi třemi oběťmi nedělního železničního neštěstí v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa je i strojvedoucí a spolupracovník společnosti Deutsche Bahn (DB), informovala agentura DPA s odvoláním na okresní velitelku hasičů. Zranění utrpělo 41 lidí, vícero z nich vážná. Příčinou vykolejení vlaku byl zřejmě sesuv půdy. Zatím není jasné, jak dlouho bude trať v místě uzavřena, funguje náhradní doprava.
včeraAktualizovánopřed 54 mminutami

Rusku dávám deset až dvanáct dní na ukončení války, hrozí Trump

Americký prezident Donald Trump řekl, že zkrátí 50denní lhůtu, kterou v polovině července dal Rusku k ukončení války proti Ukrajině, a to na 10 až 12 dní od pondělí. Šéf Bílého domu před jednáním s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku zopakoval, že ho ruský vládce Vladimir Putin velmi zklamal. Odpoledne Starmer dorazil na schůzku do Trumpova resortu Turnberry v Ayrshire, napsal server BBC.
14:49Aktualizovánopřed 57 mminutami

OSN podle Izraele v Gaze rozdala jídlo ze 120 kamionů, mrtvých ale přibývá

Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT prohlásil, že OSN a další mezinárodní organizace v neděli v Pásmu Gazy vyzvedly a distribuovaly potravinovou pomoc z více než 120 kamionů. Z Gazy jsou ale přitom hlášena další úmrtí v důsledku hladu. Dvě izraelské lidskoprávní skupiny uvedly, že Izrael v Gaze páchá genocidu. Prezident USA Donald Trump řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že boj proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy se bude muset změnit. Jeho obyvatelé podle něj teď potřebují jídlo a bezpečí.
11:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Temu hrozí pokuta. Podle EK dost nebrání prodeji nelegálních produktů

Čínský internetový prodejce Temu porušuje pravidla Evropské unie, protože nedělá dost pro to, aby zabránil prodeji nelegálních produktů na své platformě. V předběžném závěru vyšetřování to v pondělí uvedla Evropská komise (EK). Pokud se zjištění potvrdí, mohla by Temu dostat pokutu až šest procent z globálního ročního obratu. Společnost ještě může na závěry vyšetřování v příštích týdnech reagovat, přesnou lhůtu ale Komise neuvedla.
13:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev hlásí po ruském útoku několik zraněných, mezi nimi je i dítě

Několik obyvatel výškového domu v Kyjevě utrpělo v noci na pondělí zranění při náletu ruských dronů. Údaje o jejich počtu se liší, šéf městské vojenské správy Tymur Tkačenko informoval o osmi zraněných, starosta Vitalij Klyčko a ukrajinská policie pak o pěti. Kvůli ruskému letectvu vzlétly polské stíhačky. Litevské úřady mluví o neidentifikovaném dronu, který do Litvy ráno přiletěl z Běloruska. Tento měsíc se u hranic obou zemí zřítil dron, který byl později rozpoznán jako ruský.
08:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Poslední krok k suverenitě i základ neutrality. Rakousko si připomnělo výročí „státní smlouvy“

Rakousko si v neděli připomnělo 70 let od obnovení suverenity. Takzvaná státní smlouva vedla ke sjednocení země i odchodu okupačních vojsk spojeneckých armád. Podepsána byla na horním zámku Belvedere 15. května 1955, avšak v platnost vstoupila až 27. července. Dokument podle historika Wolfganga Muellera představuje poslední krok na cestě Rakouska k suverénnímu státu po druhé světové válce. Kromě toho se ale tehdy zrodila i dodnes platná neutralita. V NATO tak alpský stát dosud není, i když ho alianční státy obklopují. Ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová však připustila, že o možném členství v Alianci by Rakousko mohlo debatovat. Většina obyvatel země si nicméně neutrality stále váží a vnímá ji jako výhodu.
před 4 hhodinami

NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.
před 4 hhodinami
Načítání...