Hongkongská policie zakročila proti demonstrantům, Peking je nervózní

Hongkong - Hongkongská policie v noci na dnešek násilně odtáhla pryč demonstranty z podjezdu, který blokovali. Celkem 45 z nich přitom zatkla. Šlo zřejmě o nejnásilnější zákrok od začátku protestů před více než dvěma týdny. Čínské úřady, pod jejichž správu Hongkong spadá, zároveň zveřejnily dosud nejostřejší odsouzení protestů, když je označily za „nelegální, špatné pro podnikání a odporující hongkongským zájmům“.

Policisté, z nichž mnozí měli štíty a proti demonstrantům používali pepřový sprej, odtáhli pryč několik desítek protestujících, rozebrali jejich barikády a odtáhli kusy betonu, které demonstranti používali k blokování přístupových silnic kolem podjezdu.
 
Následné čínské odsouzení protestů podle analytiků odráží stoupající netrpělivost Pekingu kvůli demonstracím na čínském území, které si stále uchovává poloautonomní charakter. Zatím se ale neobjevily žádné známky, že by centrální vláda plánovala do protestů přímo zasáhnout a potlačit je.

Velkou vlnu nevole vyvolal zákrok policistů vůči členovi liberálně demokratické Občanské strany Kenu Tsangovi. Na tajně pořízené nahrávce je vidět jeho surové zbití šesti uniformovanými muži. „Podle záběrů je patrné, že byl (Ken Tsang) už spoután. Odtáhli ho do kouta a zmlátili,“ protestoval předseda Občanské strany Alan Leong Kah-kit, jehož výrok citoval deník South China Morning Post. Na surový zákrok poukázala také organizace Amnesty International. Demonstranti v Hongkongu nyní požadují odstoupení místního policejního šéfa Andyho Tsang Wai-hunga. Policisté ale po zveřejnění nahrávky tvrdili, že je mladík provokoval. Údajně na ně lil vodu.

Pětici policistů a 2 inspektory už úřady kvůli bití dočasně zbavily služby. Lidé v ulicích ale žádají, aby viníci stanuli před soudem.

Mabel Au, ředitelka pobočky Amnesty International Hong Kong: „Byl to zákeřný útok proti zatčenému, který už v tu chvíli nepředstavoval pro policii žádné bezprostřední ohrožení. Požadujeme okamžité prošetření celého incidentu a zahájení trestního stíhání policistů zodpovědných za napadení.“


Video Hongkong zažil nejtvrdší zákroky ze strany policie
video

Hongkong zažil nejtvrdší zákroky ze strany policie

Hongkong zažil nejtvrdší zákroky ze strany policie

Odpůrci protestů v Hongkongu napadli studenty

Bez komentáře: Boj o barikády

Šámalová o střetech mezi odpůrci a příznivci "okupace"

Převážně studentští demonstranti se pod příslibem jednání minulý týden z centra města stáhli, vláda ale jednání zrušila a nespokojenci se v pátek večer do ulic vrátili. Účastníci protestů žádají již dva týdny zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leunga Čchun-jinga.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor. Až pak o nich budou moci hlasovat voliči.