Armáda v Burkina Fasu čelí obvinění z vojenského puče

Ouagadougou - Armáda v Burkině Faso dnes ovládla státní rozhlas a televizi a obsadila náměstí v metropoli Ouagadougou, kde se sešly tisíce lidí na demonstraci proti převzetí moci armádními veliteli. Zástupce OSN pro západní Afriku armádním špičkám vzkázal, že musejí moc předat civilní vládě, jinak budou čelit sankcím.

V sídle státní televize vypukla podle svědka citovaného agenturou Reuters střelba a pak bylo vysílání přerušeno. Nikdo nebyl zraněn. Hlavní náměstí v Ouagadougou zatarasili vojáci. Na něm se během dneška sešly tisíce lidí a protestovaly proti aktuálnímu vývoji, který označují za vojenský převrat.
 
Po páteční rezignaci dlouholetého prezidenta Blaisea Compaorého se moci chopil mimo armádní kruhy nepříliš známý podplukovník Isaac Zida, kterého posléze podpořila armáda. Jeden z demonstrantů nesl ceduli s nápisem „Zida=Jidáš“, jiný zase s heslem „Zido, táhni odsud pryč“. „Jsme tady, abychom nenechali armádu ukrást nám vítězství,“ citoval list The Guardian jednoho z účastníků demonstrace, Boubacara Sowa.

Podplukovník Zida má podporu armádních špiček
Zdroj: ISIFA/EPA

K dodržování ústavního pořádku vyzval armádu vyslanec OSN pro západní Afriku Mohamed Ibn Chambas. „Doufáme, že nastoupí přechodná vláda vedená civilistou, nechceme, abychom museli uvalit na Burkinu Faso sankce,“ řekl podle BBC.    

Prezident Compaoré rezignoval v pátek pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si funkci na další období. V čele Burkiny Faso stál od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. BBC podotýká, že odchod Compaorého nespokojenost obyvatel asi nevyřeší, protože její příčinou jsou zejména vysoké ceny, nízké platy a trvalá chudoba.