Šíření eboly v Libérii se zpomaluje, země ruší výjimečný stav

Monrovia - Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová nebude prodlužovat výjimečný stav, který v zemi zavedla 6. srpna. Učinila tak v reakci na údaje Světové zdravotnické organizace (WHO), podle nichž se šíření nemoci v Libérii začíná zpomalovat. Boj proti ebole, jíž se v zde nakazilo na sedm tisíc lidí, z nichž přes 2 800 zemřelo, ale podle ní ještě není vyhraný. Kritický stav podle WHO naopak stále panuje v sousední Sieře Leone, kde jen během posledního týdne přibylo 400 nakažených.

„Není to proto, že by byl boj proti ebole u konce. Je to díky pokroku, kterého jsme tu svědky. Další opatření a zásahy už mohou probíhat podle příslušných ustanovení veřejného zdravotnického práva. Budeme pokračovat v usilovném boji proti tomuto viru, dokud se nám ho nepodaří vymýtit ze země,“ řekla liberijská prezidentka ke zrušení výjimečného stavu.

Výjimečný stav oficiálně skončil 1. listopadu. V rámci tohoto opatření byly uzavřeny školy a některá tržiště a zrušena velká shromáždění. Vláda také mohla dočasně omezovat osobní svobodu obyvatel. Nadále zůstává v platnosti zákaz nočního vycházení.

Celkem už se v západní Africe nakazilo ebolou přes 14 000 lidí - více než 5 000 jich zemřelo.

Video Libérie ruší výjimečný stav zavedený kvůli ebole
video

Libérie ruší výjimečný stav zavedený kvůli ebole

Klinické studie tří potenciálních léků proti ebole začnou na klinikách organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Guineji a Libérii už v prosinci. Tři oddělené zkoušky, které se uskuteční na vzorku několika stovek pacientů, se budou týkat léčiv Brincidofovir americké společnosti Chimerix a Favipiravir japonské firmy Fujifilm. Třetí test bude ověřovat účinnost podání krevní plazmy pacientů, kteří ebolu přežili. Podle MSF je možné, že se v následujících měsících k testování přidají i další výrobci se svými preparáty.